> > synchronized championships past results 2012   [Printer Friendly]


Share this page:

2012 ISI Synchronized Championships

FINAL RESULTS

COMPULSORY TEAMS
Event 1 - Teen Skating Compulsory
1st Synchro St. Louis Diamond Edges St. Peter's RecPlex
2nd Gold Blade Brigade Wayne C Kennedy Rec Complex
Event 2 - Junior Youth Formation Compulsory
1st Texas All Stars Dr Pepper StarCenter McKinney
Event 3 - Senior Youth Formation Compulsory
1st Arctic Snowflakes Lou & Gib Reese Ice Arena
Event 4 - Youth Skating Compulsory
1st Synchro St. Louis Onyx Ice St. Peter's RecPlex
2nd Texas All Stars Dr Pepper StarCenter McKinney
3rd Team Chiller Chiller LLC - Easton
Event 5 - Senior Youth Skating Compulsory
1st Synchro St. Louis Ice Gems St. Peter's RecPlex
2nd Synergy Webster Groves Ice Arena
3rd Silver Blade Brigade Wayne C Kennedy Rec Complex
4th Team Chiller Chiller LLC - Easton
FORMATION TEAMS
Event 8 - Senior Youth Formation - Final Round
1st Synchro St. Louis Ruby Edges St. Peter's RecPlex
2nd Arctic Snowflakes Lou & Gib Reese Ice Arena
Event 16 - Youth Formation - Final Round
1st Dazzlers Downers Grove Ice Arena
2nd Synchro St. Louis Emerald Blades St. Peter's RecPlex
3rd Revolution Carlson Ice Arena
4th 32 Degrees U.S. Ice Sports Complex
Event 17 - Youth Formation - Final Round
1st Teams Elite Northbrook Sports Center
2nd Mini Blades Glenview Ice Center
3rd Silver Leafs Leafs Ice Centre
4th Precicettes Center Ice of DuPage
5th Basic Blade Brigade Wayne C Kennedy Rec Complex
Event 18 - Junior Youth Formation - Final Round
1st Chicago Skates McFetridge Sports Center
2nd Teams Elite Northbrook Sports Center
Event 19 - Tot Formation - Final Round
1st Precicettes Center Ice of DuPage
2nd Synergy Webster Groves Ice Arena
3rd Basic Blade Brigade Wayne C Kennedy Rec Complex
Event 20 - Junior Youth Formation - Final Round
1st Arctic Blaze Arctic Ice Arena
2nd Sapphire Jewels Robert Crown Center
Event 23 - Junior Youth Formation - Final Round
1st Fusion Toyota Sports Center
2nd Revolution Carlson Ice Arena
3rd Extreme Rink Side Ice Arena
4th Texas All Stars Dr Pepper StarCenter McKinney
5th Dazzlers Downers Grove Ice Arena
6th Fleur de Lis Minis Brentwood Ice Arena
6th Pleasant Prairie Patriettes Pleasant Prairie RecPlex Ice Arena
ADVANCED FORMATION TEAMS
Event 6 - Master Advanced Formation - Final Round
1st Synchro Belles Alpine Ice Arena
2nd Kettering Ice Kadettes Kettering Adult Figure Skating Club
Event 7 - Junior Youth Advanced Formation - Final Round
1st Kansas City Illusion Line Creek Ice Arena
2nd Extreme Rink Side Ice Arena
3rd Synergy Webster Groves Ice Arena
4th Pleasant Prairie Patriettes Pleasant Prairie RecPlex Ice Arena
Event 9 - Youth Advanced Formation - Final Round
1st Texas All Stars Dr Pepper StarCenter McKinney
2nd Ice Cubes University of Illinois Ice Arena
3rd Team Chiller Chiller LLC - Easton
SKATING TEAMS
Event 10 - Collegiate Skating - Final Round
1st Lindenwood University Lindenwood University
Event 11 - Adult Skating - Final Round
1st Revolution 1 Carlson Ice Arena
2nd Revolution 2 Carlson Ice Arena
3rd Last Call U.S. Ice Sports Complex
Event 12 - Master Skating - Final Round
1st La Furia Ice Centre @ the Promenade
2nd Kettering Ice Kadettes Kettering Adult Figure Skating Club
3rd Radiance on Ice Seven Bridges Ice Arena
Event 13 - Senior Youth Skating - Group A - Initial Round
1st Synergy Webster Groves Ice Arena
2nd Synchro St. Louis Ice Gems St. Peter's RecPlex
3rd Kansas City Illusion Line Creek Ice Arena
4th Silver Leafs Leafs Ice Centre
5th Silver Blade Brigade Wayne C Kennedy Rec Complex
6th Dazzlers Downers Grove Ice Arena
6th Junior Blades Glenview Ice Center
6th Pleasant Prairie Patriettes Pleasant Prairie RecPlex Ice Arena
Event 14 - Senior Youth Skating - Group B - Initial Round
1st South Suburban Stars South Suburban Ice Arena
2nd Capital Classics Washington Park Ice Arena
3rd Synchro St. Louis Jade Blades St. Peter's RecPlex
4th St. Louis Fleur de Lis Brentwood Ice Arena
5th Precicettes Center Ice of DuPage
6th Team Chiller Chiller LLC - Easton
6th Bloomington Blades Pepsi Ice Center
Event 15 - Teen Skating - Initial Round
1st Synergy Webster Groves Ice Arena
2nd Synchro St. Louis Diamond Edges St. Peter's RecPlex
3rd Capital Classics Washington Park Ice Arena
4th Gold Blade Brigade Wayne C Kennedy Rec Complex
Event 21 - Youth Skating - Group A - Initial Round
1st Silver Leafs Leafs Ice Centre
2nd Synergy Webster Groves Ice Arena
3rd Kansas City Illusion Line Creek Ice Arena
4th Teams Elite Northbrook Sports Center
5th Chicago Skates McFetridge Sports Center
Event 22 - Youth Skating - Group B - Initial Round
1st Fusion Toyota Sports Center
2nd Starr Blades Franklin Park Ice Arena
3rd Capital Classics Washington Park Ice Arena
4th Dazzlers Downers Grove Ice Arena
5th Arctic Blaze Arctic Ice Arena
6th Ruby Jewels Robert Crown Center
6th Bloomington Blades Pepsi Ice Center
6th St. Louis Fleur de Lis Brentwood Ice Arena
Event 30 - Senior Youth Skating - Select - Final Round
1st Junior Blades Glenview Ice Center
2nd Silver Blade Brigade Wayne C Kennedy Recreation Complex
3rd Dazzlers Downers Grove Ice Arena
4th Pleasant Prairie Patriettes Pleasant Prairie RecPlex Ice Arena
5th Precicettes Center Ice of DuPage
6th Bloomington Blades Pepsi Ice Center
6th Team Chiller Chiller LLC - Easton
Event 31 - Senior Youth Skating - Premier - Final Round
1st Synergy Webster Groves Ice Arena
2nd Kansas City Illusion Line Creek Ice Arena
3rd Synchro St. Louis Ice Gems St. Peter's RecPlex
4th St. Louis Fleur de Lis Brentwood Ice Arena
5th Capital Classics Washington Park Ice Arena
6th Silver Leafs Leafs Ice Center
6th South Suburban Stars South Suburban Ice Arena
6th Synchro St. Louis Jade Blades St. Peter's RecPlex
Event 32 - Teen Skating - Premier - Final Round
1st Synergy Webster Groves Ice Arena
2nd Synchro St. Louis Diamond Edges St. Peter's RecPlex
3rd Capital Classics Washington Park Ice Arena
4th Gold Blade Brigade Wayne C Kennedy Rec Complex
Event 33 - Youth Skating - Select - Final Round
1st Teams Elite Northbrook Sports Center
2nd Arctic Blaze Arctic Ice Arena
3rd Chicago Skates McFetridge Sports Center
4th St. Louis Fleur de Lis Brentwood Ice Arena
5th Ruby Jewels Robert Crown Center
6th Bloomington Blades Pepsi Ice Center
Event 34 - Youth Skating - Premier - Final Round
1st Silver Leafs Leafs Ice Center
2nd Synergy Webster Groves Ice Arena
3rd Starr Blades Franklin Park Ice Arena
4th Fusion Toyota Sports Center
5th Kansas City Illusion Line Creek Ice Arena
6th Capital Classics Washington Park Ice Arena
6th Dazzlers Downers Grove Ice Arena