> > synchronized championships past results 2008   [Printer Friendly]


Share this page:

2008 ISI Synchronized Championships

FINAL RESULTS

COMPULSORY TEAMS
Event 1 - Senior Youth Synchronized Skating Compulsories
1st Synchro St Louis Ice Gems St Peters Rec Plex
2nd Silver Blade Brigade Wayne C Kennedy Recreation Complex
3rd Chiller Explosion Chiller at Easton
Event 2 - Adult Synchronized Skating Compulsories
1st Rhythm 'N Blades Coral Ridge Ice Arena
Event 6 - Teen Synchronized Skating Compulsories
1st Synchro Panache Minneapolis/Augsburg Arena
2nd Synchro St Louis Diamond Edges St Peters Rec Plex
3rd Gold Blade Brigade Wayne C Kennedy Recreation Complex
4th Starr Blades Franklin Park Ice Arena
5th Chiller Synergy Chiller at Easton
6th Crystal Style Goggin Ice Center
6th Sierra Storm Skatetown
Event 7 - Junior Youth Synchronized Skating Compulsories
1st Icettes Homewood-Flossmoor Ice Arena
Event 15 - Youth Synchronized Formation Compulsories
1st Texas All Stars PSA StarCenter
2nd Oxford Ice Crystals Goggin Ice Center
3rd St Louis Petite Brentwood Ice Arena
4th Chiller Blades Chiller at Easton
Event 16 - Youth Synchronized Skating Compulsories
1st Synchro Panache Minneapolis/Augsburg Arena
2nd Oxford Ice Crystals Goggin Ice Center
3rd Tremors Yerba Buena Ice Skating Center
4th St Louis Esprit Brentwood Ice Arena
5th Synchro Starz Aerodrome Willowbrook
FORMATION TEAMS
Event 3 - Senior Youth Synchronized Formation
1st St Louis Synchro Stars North County Recreation Complex
2nd Chiller Ice Breakers Chiller at Easton
Event 4 - Adult Formation
1st Kettering Ice Kadettes Kettering Adult Figure Skating Club
Event 5 - Tot Formation
1st Toe Picks Webster Groves Ice Arena
2nd Go Figure Jewel Ice Line Creek Ice Arena
3rd Revolution Carlson Ice Arena
Event 20 - Junior Youth Synchronized Formation
1st Ice Crystals Crystal Ice House
2nd The Swizzles Webster Groves Ice Arena
3rd Rink Side Extreme Rink Side Ice Arena
4th Emerald Blades St Peters Rec Plex
5th Icettes Homewood-Flossmoor Ice Arena
Event 21 - Youth Synchronized Formation - Group A
1st Arctic Blaze Arctic Ice Arena
2nd The Rockers Webster Groves Ice Arena
3rd St Louis North Stars North County Recreation Complex
4th Precicettes Center Ice of DuPage
5th Classics Carol Stream Ice Rink
6th Cherry Mash Ice Chasers Bode Sports Complex
6th St Louis Petite Brentwood Ice Arena
6th Chiller Blades Chiller at Easton
Event 22 - Youth Synchronized Formation - Group B
1st Fire On Ice Southwest Ice Arena
2nd Ruby Edges St Peters Rec Plex
3rd IcePlex Ice Stars Pleasant Prairie IcePlex
4th Texas All Stars PSA StarCenter
5th Ice Crystals Crystal Ice House
6th Fire On Ice The Cooler
6th Joliet Icicles Inwood Ice Arena
DANCE TEAM
Event 8 - Senior Youth Synchronized Dance
1st Chiller Ice Breakers Chiller at Easton
SKATING TEAMS
Event 9 - Adult Master Synchronized Skating
1st Revolution Carlson Ice Arena
2nd Kettering Ice Kadettes Kettering Adult Figure Skating Club
Event 10 - Senior Youth Synchronized Skating - Group A - Initial Round
1st The Blades Webster Groves Ice Arena
2nd Go Figure Imperial Ice Line Creek Ice Arena
3rd Junior Blades Glenview Ice Center
4th Icettes Homewood-Flossmoor Ice Arena
5th Robert Crown Jewels Robert Crown Ice Center
6th Chiller Explosion Chiller at Easton
7th IcePlex Ice Stars Pleasant Prairie IcePlex
Event 11 - Senior Youth Synchronized Skating - Group B - Initial Round
1st Synchro St Louis Ice Gems St Peters Rec Plex
2nd Shooting Stars Nashoba Valley Olympia
3rd St Louis Fleur de Lis Brentwood Ice Arena
4th Silver Blade Brigade Wayne C Kennedy Recreation Complex
5th Capital Classics - Senior Youth Washington Park Ice Arena
6th The Dazzlers Downers Grove Ice Arena
7th Peoria Pizazz - Style Owens Recreation Center
Event 12 - Teen Synchronized Skating - Group A - Initial Round
1st Silver Leafs Leafs Ice Centre
2nd Starr Blades Franklin Park Ice Arena
3rd Capital Classics - Teen Washington Park Ice Arena
4th Fire on Ice Southwest Ice Arena
5th Sierra Storm Skatetown
6th Gold Blade Brigade Wayne C Kennedy Recreation Complex
7th Chiller Synergy Chiller at Easton
Event 13 - Teen Synchronized Skating - Group B - Initial Round
1st St Louis Fleur de Lis Brentwood Ice Arena
2nd Synchro Panache Minneapolis/Augsburg Arena
3rd Synchro St Louis Diamond Edges St Peters Rec Plex
4th The Edge Webster Groves Ice Arena
5th IcePlex Ice Stars Pleasant Prairie IcePlex
6th Revolution Carlson Ice Arena
Event 14 - Adult Synchronized Skating
1st Texas Chilly Peppers Dr Pepper StarCenter - Frisco
2nd Revolution Carlson Ice Arena
3rd Go Figure Majestic Ice Line Creek Ice Arena
4th Rhythm 'N Blades Coral Ridge Ice Arena
5th Classic Reflections U.S. Ice Sports Complex
Event 17 - Youth Synchronized Skating - Group A - Initial Round
1st Ice Prisms Kenosha Ice Rink
2nd St Louis Esprit Brentwood Ice Arena
3rd The Extreme Rink Side Ice Arena
4th Ice Innovation The Skating School @ Fox Valley
Event 18 - Youth Synchronized Skating - Group B - Initial Round
1st Stellar Blades Glenview Ice Center
2nd The Spirals Webster Groves Ice Arena
3rd Precicettes Center Ice of DuPage
4th Revolution Carlson Ice Arena
5th IcePlex Ice Stars Pleasant Prairie IcePlex
6th Go Figure Regal Ice Line Creek Ice Arena
7th Synchro Starz Aerodrome Willowbrook
Event 19 - Youth Synchronized Skating - Group C - Initial Round
1st Synchro Panache Minneapolis/Augsburg Arena
2nd Synchro St Louis Jade Blades St Peters Rec Plex
3rd Tremors Yerba Buena Ice Skating Center
4th The Dazzlers Downers Grove Ice Arena
5th The Jewels Robert Crown Ice Center
Event 23 - Junior Youth Synchronized Skating
1st Teams Elite Northbrook Sports Center
2nd Mini Blades Glenview Ice Center
3rd The Brackets Webster Groves Ice Arena
4th Silver Leafs Leafs Ice Centre
5th Go Figure Royal Ice Line Creek Ice Arena
6th Revolution Carlson Ice Arena
Event 30 - Youth Synchronized Skating - Select - Final Round
1st The Jewels Robert Crown Ice Center
2nd IcePlex Ice Stars Pleasant Prairie IcePlex
3rd The Dazzlers Downers Grove Ice Arena
4th The Extreme Rink Side Ice Arena
5th Go Figure Regal Ice Line Creek Ice Arena
6th Synchro Starz Aerodrome Willowbrook
6th Ice Innovation The Skating School @ Fox Valley
Event 31 - Youth Synchronized Skating - Premier - Final Round
1st The Spirals Webster Groves Ice Arena
2nd Stellar Blades Glenview Ice Center
3rd Tremors Yerba Buena Ice Skating Center
4th Synchro Panache Minneapolis/Augsburg Arena
5th Ice Prisms Kenosha Ice Rink
6th Synchro St Louis Jade Blades St Peters Rec Plex
6th Precicettes Center Ice of DuPage
6th Revolution Carlson Ice Arena
6th St Louis Esprit Brentwood Ice Arena
Event 32 - Teen Synchronized Skating - Select - Final Round
1st The Edge Webster Groves Ice Arena
2nd Sierra Storm Skatetown
3rd IcePlex Ice Stars Pleasant Prairie IcePlex
4th Gold Blade Brigade Wayne C Kennedy Recreation Complex
5th Revolution Carlson Ice Arena
6th Chiller Synergy Chiller at Easton
Event 33 - Senior Youth Synchronized Skating - Select - Final Round
1st Capital Classics - Senior Youth Washington Park Ice Arena
2nd The Dazzlers Downers Grove Ice Arena
3rd Chiller Explosion Chiller at Easton
4th IcePlex Ice Stars Pleasant Prairie IcePlex
5th Robert Crown Jewels Robert Crown Ice Center
6th Peoria Pizazz - Style Owens Recreation Center
Event 34 - Senior Youth Synchronized Skating - Premier - Final Round
1st Synchro St Louis Ice Gems St Peters Rec Plex
2nd The Blades Webster Groves Ice Arena
3rd Go Figure Imperial Ice Line Creek Ice Arena
4th St Louis Fleur de Lis Brentwood Ice Arena
5th Junior Blades Glenview Ice Center
6th Silver Blade Brigade Wayne C Kennedy Recreation Complex
6th Shooting Stars Nashoba Valley Olympia
6th Icettes Homewood-Flossmoor Ice Arena
Event 35 - Teen Synchronized Skating - Premier - Final Round
1st Synchro Panache Minneapolis/Augsburg Arena
2nd St Louis Fleur de Lis Brentwood Ice Arena
3rd Silver Leafs Leafs Ice Centre
4th Synchro St Louis Diamond Edges St Peters Rec Plex
5th Fire On Ice Southwest Ice Arena
6th Capital Classics - Teen Washington Park Ice Arena
6th Starr Blades Franklin Park Ice Arena