> > synchronized championships past results 2007   [Printer Friendly]


Share this page:

2007 ISI Synchronized Championships

FINAL RESULTS

COMPULSORY TEAMS
Event 1 - Jr Youth Synchronized Formation Compulsories
1st Dazzeling Starz Aerodrome Willowbrook
2nd Sierra Storm Skatetown
Event 2 - Teen Synchronized Formation Compulsories
1st Shining Starz Aerodrome Willowbrook
Event 3 - Youth Synchronized Formation Compulsories
1st St Louis Fleur de Lis Petite Brentwood Ice Arena
2nd Shooting Starz Aerodrome Willowbrook
3rd Coral Belles Coral Ridge Ice Arena
Event 4 - Youth Synchronized Skating Compulsories
1st Sierra Storm Skatetown
2nd Oldsmar Shining Stars Tampa Bay Skating Academy
3rd Team Chiller Edges Chiller at Easton
Event 14 - Adult Synchronized Skating Compulsories
1st Kettering Ice Kadettes Kettering Adult FSC
2nd Rhythm 'N Blades Coral Ridge Ice Arena
Event 15 - Sr Youth Synchronized Skating Compulsories
1st Synchro St Louis Ice Gems St Peters Rec Plex
2nd Ice Crystals of Eagan Eagan Civic Arena
3rd Silver Blade Brigade Wayne C Kennedy Rec Complex
4th Team Chiller Stars Chiller at Easton
5th Team Expression Red Roseville Skating Center
6th Mini-Mates Minnetonka Ice Arena
Event 20 - Teen Synchronized Skating Compulsories
1st Sailorettes Minnetonka Ice Arena
2nd Synchro Panache Minneapolis/Augsburg Arena
3rd Synchro St Louis Diamond Edges St Peters Rec Plex
4th Team Expression Black Roseville Skating Center
5th Gold Blade Brigade Wayne C Kennedy Rec Complex
6th Sierra Storm Skatetown
6th Parade Polarettes Parade Figure Skating Club
FORMATION TEAMS
Event 9 - Jr Youth Synchronized Formation - Group A
1st Ice Crystals Crystal Ice House
2nd Sierra Storm Skatetown
3rd Go Figure Line Creek Ice Arena
Event 10 - Jr Youth Synchronized Formation - Group B
1st Pleasant Prairie Ice Stars Pleasant Prairie IcePlex
2nd Emerald Blades St Peters Rec Plex
3rd Dazzeling Starz Aerodrome Willowbrook
Event 12 - Youth Synchronized Formation - Group A
1st Ice Prisms Kenosha Ice Rink
2nd Rink Side Extreme Rink Side Ice Arena
3rd Ice Innovation Fox Valley Ice Arena
4th Capital Classics Formation Team Washington Park Ice Arena
Event 13 - Youth Synchronized Formation - Group B
1st Dublin Dazzlers Dublin Iceland
2nd Shooting Starz Aerodrome Willowbrook
3rd Ruby Edges St Peters Rec Plex
4th St Louis Fleur de Lis Petite Brentwood Ice Arena
5th Fire On Ice Southwest Ice Arena
Event 17 - Sr Youth Synchronized Formation
1st Shining Starz Aerodrome Willowbrook
2nd St Louis North Stars North County Recreation Complex
Event 18 - Adult Synchronized Formation
1st Kettering Ice Kadettes Kettering Adult FSC
Event 19 - Tot Synchronized Formation
1st Sierra Storm Skatetown
SKATING TEAMS
Event 5 - Youth Synchronized Skating - Group A - Initial Round
1st Stellar Blades Glenview Ice Center
2nd Synchro Panache Minneapolis/Augsburg Arena
3rd Louisville River Blades Iceland Sports Complex
4th The Ice Crystals Crystal Ice House
5th The Dazzlers Downers Grove Ice Arena
6th Revolution Carlson Ice Arena
Event 6 - Youth Synchronized Skating - Group B - Initial Round
1st First Mates Minnetonka Ice Arena
2nd IcePlex Ice Stars Pleasant Prairie IcePlex
3rd Synchro St Louis Jade Blades St Peters Rec Plex
4th Sierra Storm Skatetown
5th Jewels Robert Crown Ice Center
Event 7 - Youth Synchronized Skating - Group C - Initial Round
1st Ice Prisms Kenosha Ice Rink
2nd Ice Crystals of Eagan Eagan Civic Arena
3rd Platinum Blade Brigade Wayne C Kennedy Rec Complex
4th Go Figure Line Creek Ice Arena
5th Oldsmar Shining Stars Tampa Bay Skating Academy
6th St Louis Synchro Stars North County Recreation Complex
Event 8 - Youth Synchronized Skating - Group D - Initial Round
1st Ice Kicks - A Bielenberg Sports Center
2nd The Dazzlers Downers Grove Ice Arena
3rd Ice Kicks - B Bielenberg Sports Center
4th Team Chiller Edges Chiller at Easton
5th Ice Kicks - C Bielenberg Sports Center
Event 11 - Jr Youth Synchronized Skating
1st Synchro Panache Minneapolis/Augsburg Arena
2nd Mini Blades Glenview Ice Center
3rd Derby City Blades Iceland Sports Complex
4th Go Figure Line Creek Ice Arena
5th Revolution Carlson Ice Arena
Event 21 - Adult Synchronized Skating - Group A - Initial Round
1st Synchro Panache Minneapolis/Augsburg Arena
2nd Kettering Ice Kadettes Kettering Adult FSC
3rd Revolution Carlson Ice Arena
Event 22 - Adult Synchronized Skating - Group B - Initial Round
1st Icy Hots Iceland Sports Complex
2nd Texas Chilly Peppers Dr Pepper Star Center - Frisco
3rd Go Figure Line Creek Ice Arena
4th Rhythm 'N Blades Coral Ridge Ice Arena
Event 23 - Sr Youth Synchronized Skating - Group A - Initial Round
1st The Dazzlers Downers Grove Ice Arena
2nd Team Chiller Stars Chiller at Easton
3rd Polar Edge Sr Youth Parade Figure Skating Club
4th Jewels Robert Crown Ice Center
5th The Fine Line Cottage Grove Ice Arena
6th Rhythm 'N Ice Chaska Community Center
6th Fire On Ice Southwest Ice Arena
Event 24 - Sr Youth Synchronized Skating - Group B - Initial Round
1st Synchro St Louis Ice Gems St Peters Rec Plex
2nd Junior Blades Glenview Ice Center
3rd Ice Crystals of Eagan Eagan Civic Arena
4th Revolution Hoffman Estates Park District
5th The Dazzlers Downers Grove Ice Arena
6th St Louis Fleur de Lis Cristal Brentwood Ice Arena
Event 25 - Sr Youth Synchronized Skating - Group C - Initial Round
1st Ice Kicks Bielenberg Sports Center
2nd Windjammers Minnetonka Ice Arena
3rd Ice Innovation Fox Valley Ice Arena
4th Silver Blade Brigade Wayne C Kennedy Rec Complex
5th Capital Classics Senior Youth Washington Park Ice Arena
Event 26 - Teen Synchronized Skating - Group A - Initial Round
1st Synchro St Louis Diamond Edges St Peters Rec Plex
2nd Sailorettes Minnetonka Ice Arena
3rd Synchro Panache Minneapolis/Augsburg Arena
4th Gold Blade Brigade Wayne C Kennedy Rec Complex
5th Parade Polarettes Parade Figure Skating Club
Event 27 - Teen Synchronized Skating - Group B - Initial Round
1st Starr Blades Franklin Park Ice Arena
2nd Capital Classics Teen Washington Park Ice Arena
3rd Ice Innovation Fox Valley Ice Arena
4th Go Figure Line Creek Ice Arena
5th Winterettes Winterland Skating School
6th Iceplex Ice Stars Pleasant Prairie IcePlex
6th Sierra Storm Skatetown
Event 30 - Youth Synchronized Skating - Select - Final Round
1st The Dazzlers Downers Grove Ice Arena
2nd Team Chiller Edges Chiller at Easton
3rd The Ice Crystals Crystal Ice House
4th Jewels Robert Crown Ice Center
5th St Louis Synchro Stars North County Recreation Complex
6th Ice Kicks - C Bielenberg Sports Center
6th Revolution Carlson Ice Arena
6th Sierra Storm Skatetown
6th Go Figure Line Creek Ice Arena
6th Oldsmar Shining Stars Tampa Bay Skating Academy
Event 31 - Adult Synchronized Skating - Premier - Final Round
1st Synchro Panache Minneapolis/Augsburg Arena
2nd Texas Chilly Peppers Dr Pepper Star Center - Frisco
3rd Icy Hots Iceland Sports Complex
4th Kettering Ice Kadettes Kettering Adult FSC
Event 32 - Youth Synchronized Skating - Premier - Final Round
1st First Mates Minnetonka Ice Arena
2nd Ice Kicks - A Bielenberg Sports Center
3rd Synchro Panache Minneapolis/Augsburg Arena
4th Stellar Blades Glenview Ice Center
5th The Dazzlers Downers Grove Ice Arena
6th Ice Prisms Kenosha Ice Rink
6th Synchro St Louis Jade Blades St Peters Rec Plex
6th Louisville River Blades Iceland Sports Complex
6th Ice Kicks - B Bielenberg Sports Center
6th Ice Crystals of Eagan Eagan Civic Arena
6th Iceplex Ice Stars Pleasant Prairie IcePlex
6th Platinum Blade Brigade Wayne C Kennedy Rec Complex
Event 33 - Teen Synchronized Skating - Premier - Final Round
1st Synchro Panache Minneapolis/Augsburg Arena
2nd Synchro St Louis Diamond Edges St Peters Rec Plex
3rd Sailorettes Minnetonka Ice Arena
4th Ice Innovation Fox Valley Ice Arena
5th Starr Blades Franklin Park Ice Arena
6th Capital Classics Teen Washington Park Ice Arena
Event 34 - Adult Synchronized Skating - Select - Final Round
1st Revolution Carlson Ice Arena
2nd Go Figure Line Creek Ice Arena
3rd Rhythm 'N Blades Coral Ridge Ice Arena
Event 35 - Sr Youth Synchronized Skating - Select - Final Round
1st Revolution Hoffman Estates Park District
2nd The Fine Line Cottage Grove Ice Arena
3rd Jewels Robert Crown Ice Center
4th Silver Blade Brigade Wayne C Kennedy Rec Complex
5th Fire On Ice Southwest Ice Arena
6th Rhythm 'N Ice Chaska Community Center
6th The Dazzlers Downers Grove Ice Arena
6th Capital Classics Senior Youth Washington Park Ice Arena
6th St Louis Fleur de Lis Cristal Brentwood Ice Arena
Event 36 - Teen Synchronized Skating - Select - Final Round
1st Winterettes Winterland Skating School
2nd Gold Blade Brigade Wayne C Kennedy Rec Complex
3rd Sierra Storm Skatetown
4th Iceplex Ice Stars Pleasant Prairie IcePlex
5th Go Figure Line Creek Ice Arena
6th Parade Polarettes Parade Figure Skating Club
Event 37 - Sr Youth Synchronized Skating - Premier - Final Round
1st Synchro St Louis Ice Gems St Peters Rec Plex
2nd Windjammers Minnetonka Ice Arena
3rd Junior Blades Glenview Ice Center
4th The Dazzlers Downers Grove Ice Arena
5th Ice Kicks Bielenberg Sports Center
6th Polar Edge Sr Youth Parade Figure Skating Club
6th Ice Crystals of Eagan Eagan Civic Arena
6th Ice Innovation Fox Valley Ice Arena
6th Team Chiller Stars Chiller at Easton