> > adult championships results 2011b   [Printer Friendly]


Share this page:

2011 Adult Championship Results

Event Placements

EVENT 1 - CREATIVE FIGURE 1
First: Emilie Cecere : Sacred Heart University
Second: Michelle Carusone : Sacred Heart University
Third: Ashley Mele : Sacred Heart University
Fourth: Colleen Semenick : Sacred Heart University

EVENT 2 - CREATIVE FIGURE 1
First: Monica Malcomson : Sacred Heart University
Second: Erin Puschak : Sacred Heart University
Third: Caroline Herlihy : Sacred Heart University
Fourth: Jenna Bisignano : Sacred Heart University
Fifth: Jamie Jurak : Sacred Heart University

EVENT 3 - CREATIVE FIGURE 1
First: Stephanie Ene : Sacred Heart University
Second: Christina Santini : Sacred Heart University

EVENT 4 - FIGURES 1
First: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena

EVENT 5 - FIGURES 1
First: Donna Moore : Skatetown

EVENT 6 - INTERP. FS1-3
First: Ashley Swanson : RDV Sportsplex Ice Den
Second: Marcie Schultz : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Third: Jay Walton : Capitol Ice Academy

EVENT 7 - INTERP. FS3
First: Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink
Second: Patricia Allinder : Centennial Sportsplex

EVENT 8 - INTERP. FS1-3
First: Michael Wojtowicz : City of St Peters Rec-Plex
Second: George Scrase : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 9 - INTERP. FS4-GOLD
First: Bonnie Benton : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Second: Jennifer Martino : City of Shaker Heights
Third: Jennifer Stratoti : City of Shaker Heights

EVENT 10 - INTERP. FS4
First: Alex Ferrer : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 11 - INTERP. PLATINUM
First: Monica Malcomson : Sacred Heart University
Second: Jenna Bisignano : Sacred Heart University

EVENT 12 - CHOICE DANCE SOLO 1: CHASSES
First: Pamela Huff : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Second: Renee Ladurantaye : FMC - Aleixo Arena

EVENT 13 - CHOICE DANCE SOLO 1: PROGRESSIVES
First: Renee Ladurantaye : FMC - Aleixo Arena

EVENT 15 - CHOICE DANCE PRO PTNR 2: SWING ROLLS
First: Mica Butterwood & Jim Millns : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar

EVENT 16 - CHOICE DANCE SOLO 2: DUTCH WALTZ
First: Linda Lutz : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 17 - CHOICE DANCE SOLO 2: DUTCH WALTZ
First: Tiffany Johnston : RDV Sportsplex Ice Den
Second: Joanne Katheder : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 18 - CHOICE DANCE PRO PTNR 2: DUTCH WALTZ
First: Mica Butterwood & Jim Millns : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar

EVENT 255 - CHOICE DANCE SOLO 2: DUTCH WALTZ
First: Colleen Semenick : Sacred Heart University

EVENT 20 - CHOICE DANCE SOLO 3: CANASTA
Second: Christina Santini : Sacred Heart University

EVENT 21 - CHOICE DANCE PRO PTNR 3: CANASTA
First: Leslie Nitzberg & Jim Millns : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar
Second: Nina Bandoni & Jim Millns : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar
Third: Paula Hayes & Jim Millns : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar

EVENT 22 - CHOICE DANCE SOLO 3: CANASTA
First: Kerri Bottorff : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 24 - CHOICE DANCE SOLO 3: RHYTHM BLUES
First: Emilie Cecere : Sacred Heart University
Second: Christina Santini : Sacred Heart University
Third: Jamie Jurak : Sacred Heart University

EVENT 25 - CHOICE DANCE PRO PTNR 3: RHYTHM BLUES
First: Leslie Nitzberg & Jim Millns : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar
Second: Nina Bandoni & Jim Millns : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar
Second: Paula Hayes & Jim Millns : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar

EVENT 26 - CHOICE DANCE SOLO 3: RHYTHM BLUES
First: Kerri Bottorff : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 28 - CHOICE DANCE MIXED 4: SWING
First: Jack Rienks & Beverly Rienks : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 247 - CHOICE DANCE PRO PTNR 4: SWING
First: Laurie Stern & Jim Millns : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar

EVENT 29 - CHOICE DANCE SOLO 4: SWING
Second: Stephanie Ene : Sacred Heart University

EVENT 30 - CHOICE DANCE SOLO 4: SWING
Second: Rebecca Langford : Las Vegas Ice Center

EVENT 31 - CHOICE DANCE PRO PTNR 4: FIESTA TANGO
First: Susan O'Neil & Jim Millns : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 32 - CHOICE DANCE SOLO 4: FIESTA TANGO
First: Ashley Mele : Sacred Heart University
Second: Stephanie Ene : Sacred Heart University
Third: Caroline Herlihy : Sacred Heart University

EVENT 33 - CHOICE DANCE SOLO 4: FIESTA TANGO
First: Rebecca Langford : Las Vegas Ice Center

EVENT 248 - CHOICE DANCE PRO PTNR 4: FIESTA TANGO
First: Laurie Stern & Jim Millns : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar

EVENT 34 - CHOICE DANCE MIXED 4: CHA CHA
First: Jack Rienks & Beverly Rienks : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 35 - CHOICE DANCE SOLO 4: CHA CHA
First: Rebecca Langford : Las Vegas Ice Center

EVENT 36 - CHOICE DANCE SOLO 4: CHA CHA
First: Monica Malcomson : Sacred Heart University
Second: Ashley Mele : Sacred Heart University
Third: Stephanie Ene : Sacred Heart University

EVENT 37 - CHOICE DANCE PRO PTNR 7: EUROPEAN WALTZ
First: Carolyn Ibrahim & Jim Millns : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar

EVENT 38 - CHOICE DANCE SOLO 7: EUROPEAN WALTZ
First: Michelle Carusone : Sacred Heart University
Second: Jenna Bisignano : Sacred Heart University

EVENT 40 - CHOICE DANCE SOLO 6: FOXTROT
First: Michelle Carusone : Sacred Heart University
Second: Jenna Bisignano : Sacred Heart University

EVENT 44 - CHOICE DANCE PRO PTNR 6: FOURTEEN STEP
First: Carolyn Ibrahim & Jim Millns : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar

EVENT 236 - CHOICE DANCE PRO PTNR 5: WILLOW WALTZ
First: Joseph Kasputys & Laura Gayton : Babson College Skating School

EVENT 45 - CHOICE DANCE SOLO 5: WILLOW WALTZ
First: Erin Puschak : Sacred Heart University

EVENT 46 - CHOICE DANCE SOLO 5: WILLOW WALTZ
First: Sheila Cluff : Channel Islands Ice Center

EVENT 237 - CHOICE DANCE PRO PTNR 5: HICKORY HOEDOWN
First: Joseph Kasputys & Laura Gayton : Babson College Skating School

EVENT 48 - CHOICE DANCE SOLO 5: HICKORY HOEDOWN
First: Sheila Cluff : Channel Islands Ice Center

EVENT 49 - CHOICE DANCE SOLO 6: TEN FOX
First: Erin Puschak : Sacred Heart University

EVENT 50 - CHOICE DANCE SOLO 6: TEN FOX
First: Sheila Cluff : Channel Islands Ice Center

EVENT 238 - CHOICE DANCE PRO PTNR 6: TEN FOX
First: Joseph Kasputys & Laura Gayton : Babson College Skating School

EVENT 51 - STROKING ALPHA
First: Renee Ladurantaye : FMC - Aleixo Arena
Second: Jonathan Wurst : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 52 - STROKING DELTA
First: Barbara Hayes : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 53 - STROKING BETA-GAMMA
First: Susan Rawlinson : Ellenton Ice & Sports Complex
Second: Nancy Stites : Lloyd Center Ice Rink
Third: Marlene Meyers : Lloyd Center Ice Rink

EVENT 54 - STROKING GAMMA
First: Brad Bartlett : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar

EVENT 55 - ALPHA
First: Renee Ladurantaye : FMC - Aleixo Arena

EVENT 56 - ALPHA
First: Jonathan Wurst : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 241 - SPECIAL SKATER 2
First: Robert Johnson : Superstars Figure Skating Club

EVENT 57 - BETA
First: Bradley Lynch : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 58 - BETA
First: Susan Rawlinson : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 59 - GAMMA
First: Mica Butterwood : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar
Second: Stacey Faulk : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 60 - GAMMA
First: Brad Bartlett : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar

EVENT 61 - GAMMA
First: Nancy Stites : Lloyd Center Ice Rink
Second: Marlene Meyers : Lloyd Center Ice Rink

EVENT 62 - DELTA
First: Karen Dragish : City of Shaker Heights
Second: Amy Mardis : Fort Myers Skatium

EVENT 63 - DELTA
First: Barbara Hayes : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 250 - SPECIAL SKATER 5
First: Samantha Rentfleish : Superstars Figure Skating Club

EVENT 64 - ARTISTIC FS2
First: Marilyn Pagni : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 65 - ARTISTIC FS1-2
First: Bob Evans : Ellenton Ice & Sports Complex
Second: George Scrase : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 66 - ARTISTIC FS3-BRONZE
First: Sharon Hebert : Orange County Ice Palace
Second: Laurie Stern : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar
Third: Donna Spellissy : Clearwater Ice Center
Fourth: Kathy Casey : Pilgrim Skating Arena

EVENT 235 - FREE DANCE 4
First: Joseph Kasputys & Laura Gayton : Babson College Skating School

EVENT 67 - ARTISTIC FS3
First: Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink
Second: Barbara Landis : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Third: Elizabeth Ozorak : Skating Club of Greater Youngstown
Fourth: Marcia Gilmore : Clearwater Ice Center

EVENT 68 - ARTISTIC FS3
First: Greg Ferree : Skating Club of Greater Youngstown
Second: Susan O'Neil : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Third: Michael Wojtowicz : City of St Peters Rec-Plex

EVENT 69 - ARTISTIC FS1-2
First: Kathy Marlor : Clearwater Ice Center
Second: Linda Lutz : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 70 - ARTISTIC FS1
First: Amy Kohlman : Vacaville Ice Sports
Second: Ashley Swanson : RDV Sportsplex Ice Den
Third: Natalie Gutin : Sky Rink at Chelsea Piers

EVENT 71 - ARTISTIC FS1-2
First: Kim Bernstein : Ice Sports Forum
Second: Chloe Sluis : Skatetown
Third: Pamela Huff : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Fourth: Deborah McKenna : Ellenton Ice & Sports Complex
Fifth: Jane Bentz : Centennial Sportsplex

EVENT 72 - ARTISTIC FS2-3
First: Marcie Schultz : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Second: Alicia Mayne : Vacaville Ice Sports
Third: Jay Walton : Capitol Ice Academy
Fourth: Kerri Bottorff : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 73 - FREESTYLE 1
First: Amy Kohlman : Vacaville Ice Sports
Second: Ashley Swanson : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 74 - FREESTYLE 1
First: Joanne Katheder : RDV Sportsplex Ice Den
Second: Shelley McKaughan : Clearwater Ice Center
Third: Cindy Crawford : Ice Sports Forum

EVENT 76 - FREESTYLE 1
First: Ann Bostick : Vacaville Ice Sports
Second: Linda Lutz : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 77 - FREESTYLE 1
First: Kim Bernstein : Ice Sports Forum
Second: Andrea Cope : RDV Sportsplex Ice Den
Third: Mary_Anne Cassano : Kettering Figure Skating Club

EVENT 78 - FREESTYLE 2
First: Kathy Marlor : Clearwater Ice Center

EVENT 79 - FREESTYLE 2
First: Marilyn Pagni : Ellenton Ice & Sports Complex
Second: Judy Powell : Ellenton Ice & Sports Complex
Third: Donna Moore : Skatetown

EVENT 80 - FREESTYLE 3
First: Jay Walton : Capitol Ice Academy

EVENT 81 - FREESTYLE 3
First: Donna Spellissy : Clearwater Ice Center
Second: Marcie Schultz : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 82 - FREESTYLE 3
First: Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink
Second: Kathy Casey : Pilgrim Skating Arena

EVENT 252 - FREESTYLE 3
First: Sheila Cluff : Channel Islands Ice Center

EVENT 83 - FREESTYLE SILVER
First: Lynnette Porter : Dr Pepper StarCenter Farmers Branch
Second: Dana Opsincs : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 84 - FREESTYLE SILVER
First: Alex Ferrer : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 85 - FREESTYLE BRONZE
First: Tiffany Johnston : RDV Sportsplex Ice Den
Second: Alicia Mayne : Vacaville Ice Sports

EVENT 86 - FREESTYLE BRONZE
First: Jay Walton : Capitol Ice Academy

EVENT 107 - TEAM COMP. 3
First: Jack & the Girls : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 87 - FREESTYLE BRONZE
First: Kathy Marlor : Clearwater Ice Center
Second: Sharon Hebert : Orange County Ice Palace
Third: Laurie Stern : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar

EVENT 88 - FREESTYLE BRONZE
First: Elizabeth Ozorak : Skating Club of Greater Youngstown
Second: Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink
Third: Rebecca Langford : Las Vegas Ice Center
Fourth: Marcia Gilmore : Clearwater Ice Center

EVENT 89 - FREESTYLE BRONZE
First: Bob Evans : Ellenton Ice & Sports Complex
Second: Michael Wojtowicz : City of St Peters Rec-Plex

EVENT 90 - FREESTYLE BRONZE
First: Sheila Cluff : Channel Islands Ice Center

EVENT 246 - SPECIAL COUPLE SPOT. LT. ENT.
First: Robert Johnson & Samantha Rentfleish : Superstars Figure Skating Club

EVENT 91 - COUPLES SPOT. CHAR. LOW
First: Gwynne Richards & Gayle O'Neill : Robert Crown Ice Center

EVENT 92 - COUPLES SPOT. LT. ENT. MED.
First: Diane Marlow & Doris Bailey : Vacaville Ice Sports
Second: Linda Lutz & Andrea Cope : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 93 - COUPLES SPOT. LT. ENT. INT.
First: Alexis Jones & Pamela Huff : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Second: Amber Turner & Amy Kohlman : Skatetown
Third: Karen Dragish & Jennifer Stratoti : City of Shaker Heights
Fourth: Sarah Schultz & Sachiko Hakuta : Fort Myers Skatium

EVENT 94 - COUPLES SPOT. LT. ENT. INT.
First: Olga Starkova-Rielly & Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink
Second: Jonathan Wurst & Alex Ferrer : RDV Sportsplex Ice Den
Third: Chloe Sluis & Helyn Raymond : Skatetown

EVENT 95 - COUPLES THEME SPOT. LOW
First: Nancy Stites & Marlene Meyers : Lloyd Center Ice Rink
First: Gwynne Richards & Gayle O'Neill : Robert Crown Ice Center

EVENT 96 - COUPLES SPOT. LT. ENT. MED.
First: Elizabeth Ozorak & Greg Ferree : Skating Club of Greater Youngstown
Second: Ann Bostick & Diana Ripley : Vacaville Ice Sports
Third: Jane Bentz & Patricia Allinder : Centennial Sportsplex

EVENT 247 - SPECIAL COUPLE SPOT. THEME ALPHA
First: Robert Johnson & Samantha Rentfleish : Superstars Figure Skating Club

EVENT 97 - COUPLES SPOT. CHAR. INT.
First: Judy Box-Brown & Daniel Brown : Carlson Ice Arena

EVENT 98 - COUPLES SPOT. LT. ENT. LOW
First: Barbara Hayes & Stacey Faulk : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 99 - COUPLES THEME SPOT. INT.
First: Olga Starkova-Rielly & Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink
Second: Karen Dragish & Jennifer Stratoti : City of Shaker Heights

EVENT 100 - COUPLES SPOT. CHAR. MED.
First: Marcie Schultz & Susan O'Neil : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 101 - ENSEMBLE
First: Solano Stars : Vacaville Ice Sports
Second: SASS : Robert Crown Ice Center

EVENT 102 - ENSEMBLE
First: Queens of DeNile : Lloyd Center Ice Rink
Second: Cleveland Rocks : City of Shaker Heights

EVENT 103 - SYNC. FORM. COMP.
First: Crystalites : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 104 - SYNC. SKATE COMP.
First: Rose Collection : Roseville Skating Center
Second: Tropical Spice on Ice : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 105 - SYNC. FORM.
First: Kettering Ice Kadettes : Kettering Figure Skating Club
Second: Solano Stars : Vacaville Ice Sports
Third: Crystalites : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 106 - SYNC. DANCE
First: Solano Stars : Vacaville Ice Sports
Second: Asian Fusion : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 108 - SYNC. SKATE
First: Kettering Ice Kadettes : Kettering Figure Skating Club
Second: Rose Collection : Roseville Skating Center

EVENT 500 - FREESTYLE 4
First: Jennifer Martino : City of Shaker Heights

EVENT 247 - SPECIAL COMPULSORY 2
First: Robert Johnson : Superstars Figure Skating Club

EVENT 257 - SPECIAL COMPULSORY 5
First: Samantha Rentfleish : Superstars Figure Skating Club

EVENT 109 - SOLO COMP. ALPHA
First: Renee Ladurantaye : FMC - Aleixo Arena

EVENT 110 - SOLO COMP. FS4
First: Erin Puschak : Sacred Heart University
Second: Alexis Jones : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 111 - SOLO COMP. FS4
First: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena
Second: Christine Walsh : Wonderland of Ice

EVENT 112 - SOLO COMP. GAMMA
First: Nancy Stites : Lloyd Center Ice Rink
Second: Marlene Meyers : Lloyd Center Ice Rink

EVENT 113 - SOLO COMP. GAMMA
First: Brad Bartlett : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar
Second: Stacey Faulk : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 114 - SOLO COMP. FS1
First: Shelley McKaughan : Clearwater Ice Center
Second: Kim Bernstein : Ice Sports Forum

EVENT 115 - SOLO COMP. FS4
First: Kristin Dobbins : Ice Sports Forum
Second: Jennifer Martino : City of Shaker Heights

EVENT 116 - SOLO COMP. FS3
First: Marcie Schultz : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 117 - SOLO COMP. FS3
First: Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink
Second: Marcia Gilmore : Clearwater Ice Center

EVENT 118 - SOLO COMP. FS5
First: Olga Starkova-Rielly : Lloyd Center Ice Rink

EVENT 119 - CHAR. SPOT. FS4
First: Alexis Jones : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Second: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena

EVENT 120 - LT. ENT. SPOT. ALPHA
First: Jonathan Wurst : RDV Sportsplex Ice Den
First: Renee Ladurantaye : FMC - Aleixo Arena

EVENT 121 - LT. ENT. SPOT. BETA-DELTA
First: Elena Jackson : Vacaville Ice Sports
Second: Karen Dragish : City of Shaker Heights

EVENT 122 - LT. ENT. SPOT. FS1-2
First: Cindy Crawford : Ice Sports Forum
Second: Amy Kohlman : Vacaville Ice Sports
Third: Aileen Murphy : Ice Center of San Mateo

EVENT 123 - LT. ENT. SPOT. FS1-2
First: Lucille Deiley : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Second: Marilyn Pagni : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 242 - SPECIAL SPOT. LT. ENT. 2
First: Robert Johnson : Superstars Figure Skating Club

EVENT 124 - LT. ENT. SPOT. GAMMA
First: Jimmy White : Skatetown
Second: Nancy Stites : Lloyd Center Ice Rink

EVENT 125 - LT. ENT. SPOT. FS3
First: Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink
Second: Barbara Landis : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 126 - LT. ENT. SPOT. FS2
First: Pamela Huff : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 127 - LT. ENT. SPOT. FS3-BRONZE
First: Marcie Schultz : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Second: Diane Marlow : Vacaville Ice Sports

EVENT 128 - LT. ENT. SPOT. FS3
First: Susan O'Neil : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Second: Michael Wojtowicz : City of St Peters Rec-Plex
Third: Patricia Allinder : Centennial Sportsplex

EVENT 129 - LT. ENT. SPOT. FS4
First: Alexis Jones : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Second: Stefanie Menendez : Clearwater Ice Center
Third: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena

EVENT 130 - LT. ENT. SPOT. FS4-5
First: Jennifer Martino : City of Shaker Heights
Second: Noel Johnson : Germain Arena
Third: Jennifer Stratoti : City of Shaker Heights
Fourth: Amber Turner : Skatetown

EVENT 131 - LT. ENT. SPOT. FS4
First: Dana Opsincs : Ellenton Ice & Sports Complex
Second: Judy Box-Brown : Carlson Ice Arena
Third: Alex Ferrer : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 132 - RHYTHMIC BALL FS4
First: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena
Second: Jennifer Martino : City of Shaker Heights
Third: Jennifer Stratoti : City of Shaker Heights

EVENT 133 - RHYTHMIC HOOP FS2-3
First: Marcie Schultz : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Second: Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink
Second: Pamela Huff : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 134 - RHYTHMIC HOOP FS4
First: Jennifer Martino : City of Shaker Heights
Second: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena

EVENT 135 - LT. ENT. SPOT. FS6
First: Stephanie Ene : Sacred Heart University

EVENT 136 - LT. ENT. SPOT. FS7-PLATINUM
First: Jenna Bisignano : Sacred Heart University
Second: Jennifer Pelletier : Clearwater Ice Center

EVENT 137 - LT. ENT. SPOT. PLATINUM
First: Adam Beebe : Robert Crown Ice Center

EVENT 243 - SPECIAL SPOT. CHAR. 2-5
First: Robert Johnson : Superstars Figure Skating Club
Second: Samantha Rentfleish : Superstars Figure Skating Club

EVENT 138 - CHAR. SPOT. ALPHA-DELTA
First: Renee Ladurantaye : FMC - Aleixo Arena
Second: Stacey Faulk : RDV Sportsplex Ice Den
Third: Karen Dragish : City of Shaker Heights

EVENT 139 - CHAR. SPOT. FS1-3
First: Sheila Cluff : Channel Islands Ice Center
Second: Bob Evans : Ellenton Ice & Sports Complex
Third: Lucille Deiley : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 140 - CHAR. SPOT. FS2-BRONZE
First: Pamela Huff : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Second: Rebecca Langford : Las Vegas Ice Center
Third: Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink
Fourth: Marcia Gilmore : Clearwater Ice Center

EVENT 141 - CHAR. SPOT. FS3
First: Marcie Schultz : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Second: Aileen Murphy : Ice Center of San Mateo

EVENT 142 - DRAMA SPOT. FS4-SILVER
First: Whitney Westbrook : Vacaville Ice Sports
Second: Alexis Jones : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Third: Kyrlice Jurczenko : Ice Zone

EVENT 143 - CHAR. SPOT. FS4
First: Jennifer Stratoti : City of Shaker Heights
First: Jennifer Martino : City of Shaker Heights
Third: Amber Turner : Skatetown

EVENT 145 - KALEIDOSKATE
First: Color My World : Sacred Heart University
Second: Crystalites : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 146 - DRAMA SPOT. FS2
First: Donna Moore : Skatetown

EVENT 147 - DRAMA SPOT. FS4
First: Helyn Raymond : Skatetown
Second: Daniel Brown : Carlson Ice Arena
Third: Lucia Kaiser : Vacaville Ice Sports

EVENT 148 - DRAMA SPOT. FS3
First: Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink
Second: Michael Wojtowicz : City of St Peters Rec-Plex

EVENT 149 - DRAMA SPOT. FS4
First: Jennifer Martino : City of Shaker Heights
Second: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena
Third: Jennifer Stratoti : City of Shaker Heights

EVENT 150 - DRAMA SPOT. FS4
First: Dana Opsincs : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 151 - DRAMA SPOT. FS3-BRONZE
First: Jay Walton : Capitol Ice Academy
Second: Doris Bailey : Vacaville Ice Sports

EVENT 152 - DRAMA SPOT. FS3
First: Kerri Bottorff : RDV Sportsplex Ice Den
Second: Aileen Murphy : Ice Center of San Mateo

EVENT 153 - DRAMA SPOT. FS2
First: Chloe Sluis : Skatetown
Second: Pamela Huff : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 244 - SPECIAL SPOT. DRAMA 2-5
First: Robert Johnson : Superstars Figure Skating Club
First: Samantha Rentfleish : Superstars Figure Skating Club

EVENT 154 - DRAMA SPOT. GAMMA
First: Jimmy White : Skatetown
Second: Marlene Meyers : Lloyd Center Ice Rink
Second: Nancy Stites : Lloyd Center Ice Rink

EVENT 155 - DRAMA SPOT. ALPHA
First: Renee Ladurantaye : FMC - Aleixo Arena

EVENT 156 - THEME SPOT. FS2-BRONZE
First: Rebecca Langford : Las Vegas Ice Center
Second: Donna Moore : Skatetown
Third: Susan O'Neil : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Fourth: Michael Wojtowicz : City of St Peters Rec-Plex
Fifth: Dorothy Mock : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 501 - FREESTYLE SILVER
UNSCORED EVENT:

EVENT 157 - THEME SPOT. FS7-PLATINUM
First: Monica Malcomson : Sacred Heart University
Second: Jennifer Pelletier : Clearwater Ice Center

EVENT 158 - THEME SPOT. FS4
First: Helyn Raymond : Skatetown

EVENT 159 - THEME SPOT. FS4
First: Alex Ferrer : RDV Sportsplex Ice Den
Second: Jennifer Martino : City of Shaker Heights

EVENT 160 - THEME SPOT. FS4
First: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena
Second: Alexis Jones : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 161 - THEME SPOT. FS3
First: Kerri Bottorff : RDV Sportsplex Ice Den
Second: Marcie Schultz : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Third: Jay Walton : Capitol Ice Academy

EVENT 162 - THEME SPOT. FS1-2
First: Kim Bernstein : Ice Sports Forum
Second: Pamela Huff : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Third: Jane Bentz : Centennial Sportsplex
Third: Joanne Katheder : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 163 - THEME SPOT. GAMMA
First: Gayle O'Neill : Robert Crown Ice Center

EVENT 164 - THEME SPOT. ALPHA-BETA
First: Renee Ladurantaye : FMC - Aleixo Arena
Second: Jonathan Wurst : RDV Sportsplex Ice Den
Third: Mema Ayi : Robert Crown Ice Center

EVENT 245 - SPECIAL SPOT. THEME ALPHA
First: Robert Johnson : Superstars Figure Skating Club

EVENT 165 - PATTERN SKATING
First: Edges & Dreams for Erika : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 166 - MEDIUM PRODUCTION TEAM
First: Solano Stars Production : Vacaville Ice Sports
Second: Mamma Mia : RDV Sportsplex Ice Den
Third: Pirate Brigade : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Fourth: Born This Way : Sacred Heart University

EVENT 167 - RHYTHMIC RIBBON FS2-BRONZE
First: Rebecca Langford : Las Vegas Ice Center
Second: Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink
Third: Chloe Sluis : Skatetown

EVENT 168 - RHYTHMIC RIBBON FS1
First: Amy Kohlman : Vacaville Ice Sports

EVENT 169 - RHYTHMIC RIBBON FS3
First: Marcie Schultz : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 170 - RHYTHMIC RIBBON FS4
First: Alexis Jones : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Second: Erin Puschak : Sacred Heart University

EVENT 171 - RHYTHMIC RIBBON FS4-5
First: Noel Johnson : Germain Arena
Second: Jennifer Martino : City of Shaker Heights
Third: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena

EVENT 172 - FOOTWORK 1
First: Joanne Katheder : RDV Sportsplex Ice Den
Second: Mary_Anne Cassano : Kettering Figure Skating Club

EVENT 173 - FOOTWORK 2
First: Pamela Huff : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 174 - FOOTWORK 1-2
First: George Scrase : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Second: Bob Evans : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 175 - FOOTWORK 3
First: Greg Ferree : Skating Club of Greater Youngstown
First: Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink

EVENT 176 - FOOTWORK 3-BRONZE
First: Donna Spellissy : Clearwater Ice Center
Second: Marcie Schultz : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Third: Tiffany Johnston : RDV Sportsplex Ice Den
Fourth: Kerri Bottorff : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 177 - FOOTWORK 4
First: Stefanie Menendez : Clearwater Ice Center
Second: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena

EVENT 178 - FOOTWORK 4
First: Jennifer Martino : City of Shaker Heights
Second: Lynnette Porter : Dr Pepper StarCenter Farmers Branch

EVENT 179 - FOOTWORK 4
First: Sally Paige : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 180 - FOOTWORK 2-3
First: Susan O'Neil : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Second: Marilyn Pagni : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 249 - PAIRS 2
First: Greg Ferree & Elizabeth Ozorak : Skating Club of Greater Youngstown

EVENT 182 - PAIRS 3
First: Leo Kaplun & Pam Dowling : Kettering Figure Skating Club
Second: Kurt Schwab & Patricia Schwab : Kettering Figure Skating Club

EVENT 183 - FREE DANCE 3
First: Jack Rienks & Beverly Rienks : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 184 - FOOTWORK 6
First: Ashley Mele : Sacred Heart University
Second: Stephanie Ene : Sacred Heart University

EVENT 185 - FOOTWORK 6-GOLD
First: Michelle Marella : Wonderland of Ice
Second: Bonnie Benton : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 186 - FOOTWORK 7-PLATINUM
First: Jamie Jurak : Sacred Heart University
Second: Colleen Semenick : Sacred Heart University
Third: Jennifer Pelletier : Clearwater Ice Center
Fourth: Jenna Bisignano : Sacred Heart University

EVENT 239 - JUMP & SPIN LOW
First: Robert Johnson & Samantha Rentfleish : Superstars Figure Skating Club

EVENT 187 - JUMP & SPIN MED.
First: Elizabeth Ozorak & Greg Ferree : Skating Club of Greater Youngstown
Second: Shelley McKaughan & Marcia Gilmore : Clearwater Ice Center
Third: Jane Bentz & Patricia Allinder : Centennial Sportsplex

EVENT 188 - JUMP & SPIN MED.
First: Marcie Schultz & Pamela Huff : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Second: Alicia Mayne & Ann Bostick : Vacaville Ice Sports
Third: Amy Kohlman & Chloe Sluis : Vacaville Ice Sports
Fourth: Cindy Crawford & Kim Bernstein : Ice Sports Forum

EVENT 189 - JUMP & SPIN INT.
First: Olga Starkova-Rielly & Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink

EVENT 191 - JUMP & SPIN INT.
First: Kristin Dobbins & Teresa Nielsen : Ice Sports Forum
Second: Jennifer Martino & Jennifer Stratoti : City of Shaker Heights

EVENT 192 - JUMP & SPIN HIGH
First: Lauren Balcuk & Annie Shea : Clearwater Ice Center

EVENT 193 - JUMP & SPIN HIGH
First: Colleen Semenick & Caroline Herlihy : Sacred Heart University
Second: Emilie Cecere & Monica Malcomson : Sacred Heart University
Second: Ashley Mele & Jamie Jurak : Sacred Heart University
Fourth: Michelle Carusone & Stephanie Ene : Sacred Heart University
Fifth: Jenna Bisignano & Christina Santini : Sacred Heart University

EVENT 194 - TEAM SURPRISE MED.
First: Nor Cal Ice Queens : Vacaville Ice Sports

EVENT 195 - TEAM SURPRISE HIGH
First: SHU Thunder : Sacred Heart University
Second: SHU Newbies : Sacred Heart University
Third: SHU Lightning : Sacred Heart University

EVENT 196 - SURPRISE FS4-6
First: Erin Puschak : Sacred Heart University
Second: Christina Santini : Sacred Heart University
Third: Michelle Carusone : Sacred Heart University
Fourth: Ashley Mele : Sacred Heart University
Fifth: Stephanie Ene : Sacred Heart University

EVENT 255 - SURPRISE FS7-8
First: Colleen Semenick : Sacred Heart University
Second: Jenna Bisignano : Sacred Heart University
Third: Monica Malcomson : Sacred Heart University
Fourth: Emilie Cecere : Sacred Heart University
Fifth: Caroline Herlihy : Sacred Heart University
6th Place: Jamie Jurak : Sacred Heart University

EVENT 197 - SURPRISE FS1-5
First: Alicia Mayne : Vacaville Ice Sports
Second: Jane Bentz : Centennial Sportsplex
Third: Marcie Schultz : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Fourth: Olga Starkova-Rielly : Lloyd Center Ice Rink

EVENT 198 - SURPRISE DELTA-4
First: Jennifer Martino : City of Shaker Heights
Second: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena
Third: Amy Mardis : Fort Myers Skatium
Fourth: Jennifer Stratoti : City of Shaker Heights

EVENT 240 - SURPRISE ALPHA
First: Samantha Rentfleish : Superstars Figure Skating Club
Second: Robert Johnson : Superstars Figure Skating Club

EVENT 199 - SURPRISE GAMMA-3
First: Nancy Stites : Lloyd Center Ice Rink
Second: Marcia Gilmore : Clearwater Ice Center
Third: Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink
Fourth: Marlene Meyers : Lloyd Center Ice Rink

EVENT 200 - RHYTHMIC RIBBON FS6-GOLD
First: Stephanie Ene : Sacred Heart University
Second: Ashley Mele : Sacred Heart University
Third: Christina Santini : Sacred Heart University
Fourth: Michelle Carusone : Sacred Heart University

EVENT 201 - RHYTHMIC RIBBON FS6-GOLD
First: Sabrina Abney : Dr Pepper StarCenter Farmers Branch
Second: Bonnie Benton : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Third: Virginia Abney : Dr Pepper StarCenter Farmers Branch

EVENT 202 - RHYTHMIC RIBBON FS7-PLATINUM
First: Monica Malcomson : Sacred Heart University
Second: Caroline Herlihy : Sacred Heart University
Third: Jenna Bisignano : Sacred Heart University
Fourth: Emilie Cecere : Sacred Heart University
Fifth: Colleen Semenick : Sacred Heart University

EVENT 203 - ARTISTIC FS4
First: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena
Second: Christine Walsh : Wonderland of Ice
Third: Stefanie Menendez : Clearwater Ice Center
Fourth: Alexis Jones : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Fifth: Sachiko Hakuta : Ice Center of San Mateo

EVENT 204 - ARTISTIC FS4
First: Jennifer Martino : City of Shaker Heights
Second: Kristin Dobbins : Ice Sports Forum
Third: Jennifer Stratoti : City of Shaker Heights

EVENT 205 - ARTISTIC FS5
First: Shaquetta McCloud : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 206 - ARTISTIC FS4
First: Teresa Nielsen : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar
Second: Lynnette Porter : Dr Pepper StarCenter Farmers Branch
Third: Alex Ferrer : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 207 - ARTISTIC FS4
First: Sandra Rominger : Kent Valley Ice Center
Second: Sally Paige : Ellenton Ice & Sports Complex
Third: Judy Box-Brown : Carlson Ice Arena
Fourth: Daniel Brown : Carlson Ice Arena
Fifth: Helyn Raymond : Skatetown

EVENT 208 - ARTISTIC FS6
First: Stephanie Ene : Sacred Heart University
Second: Ashley Mele : Sacred Heart University
Third: Christina Santini : Sacred Heart University

EVENT 209 - ARTISTIC FS6-GOLD
First: Bonnie Benton : Tampa Bay Skating Academy-Countryside
Second: Michelle Marella : Wonderland of Ice
Third: Sabrina Abney : Dr Pepper StarCenter Farmers Branch

EVENT 210 - ARTISTIC FS6
First: Michael Staczar : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 211 - ARTISTIC FS7-PLATINUM
First: Jennifer Pelletier : Clearwater Ice Center
Second: Jamie Jurak : Sacred Heart University

EVENT 212 - FREESTYLE 4
First: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena
Second: Angela Brunke : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 213 - FREESTYLE 5
First: Amanda Milich : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar

EVENT 214 - FREESTYLE 4
First: Stefanie Menendez : Clearwater Ice Center
Second: Alexis Jones : Tampa Bay Skating Academy-Countryside

EVENT 216 - FREESTYLE 4
Second: Sandra Rominger : Kent Valley Ice Center

EVENT 217 - FREESTYLE 6
First: Annie Shea : Clearwater Ice Center

EVENT 218 - FREESTYLE 6
First: Lauren Balcuk : Clearwater Ice Center
Second: Sabrina Abney : Dr Pepper StarCenter Farmers Branch

EVENT 219 - FREESTYLE 6
UNSCORED EVENT:

EVENT 220 - FREESTYLE GOLD
First: Stephanie Ene : Sacred Heart University
Second: Christina Santini : Sacred Heart University

EVENT 221 - FREESTYLE SILVER
First: Daniel Brown : Carlson Ice Arena

EVENT 222 - FREESTYLE SILVER
First: Teresa Nielsen : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar
Second: Kristin Dobbins : Ice Sports Forum

EVENT 223 - FREESTYLE SILVER
First: Amanda Milich : Tampa Bay Skating Academy-Oldsmar
Second: Sachiko Hakuta : Ice Center of San Mateo
Third: Erin Puschak : Sacred Heart University
Fourth: Kyrlice Jurczenko : Ice Zone

EVENT 224 - FREESTYLE GOLD
First: Ashley Mele : Sacred Heart University
Second: Michelle Carusone : Sacred Heart University

EVENT 225 - FREESTYLE GOLD
First: Sabrina Abney : Dr Pepper StarCenter Farmers Branch
Second: Michelle Marella : Wonderland of Ice

EVENT 226 - FREESTYLE GOLD
First: Annie Shea : Clearwater Ice Center

EVENT 227 - FREESTYLE PLATINUM
First: Monica Malcomson : Sacred Heart University
Second: Jamie Jurak : Sacred Heart University
Third: Jenna Bisignano : Sacred Heart University
Fourth: Colleen Semenick : Sacred Heart University
Fifth: Caroline Herlihy : Sacred Heart University
6th Place: Emilie Cecere : Sacred Heart University

EVENT 228 - FREESTYLE SILVER
First: Helyn Raymond : Skatetown

EVENT 229 - FREESTYLE SILVER
First: Amber Turner : Skatetown
Second: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena
Third: Shaquetta McCloud : RDV Sportsplex Ice Den

EVENT 230 - SOLO COMP. FS6
First: Ashley Mele : Sacred Heart University
Second: Michelle Carusone : Sacred Heart University

EVENT 231 - SOLO COMP. FS6
First: Stephanie Ene : Sacred Heart University
Second: Christina Santini : Sacred Heart University

EVENT 232 - SOLO COMP. FS6
Second: Annie Shea : Clearwater Ice Center

EVENT 253 - SOLO COMP. FS7
Second: Monica Malcomson : Sacred Heart University

EVENT 254 - SOLO COMP. FS8
First: Emilie Cecere : Sacred Heart University
Second: Caroline Herlihy : Sacred Heart University