> > adult championships results 2010b   [Printer Friendly]


Share this page:

2010 Adult Championship Results

Event Placements

EVENT 1 - FIGURES 10
First: Sherry Dowlen : South Suburban Ice Arena

EVENT 2 - FIGURES 5
First: Jennie Pitman : Carmel Ice Skadium

EVENT 3 - CREATIVE FIGURE 2
First: Mariann Baur : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 4 - FIGURES 1
First: Keren Groner : Superstars Figure Skating Club

EVENT 5 - FIGURES 1
First: Nancy Schubert : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 6 - FIGURES 1
First: Carolyn Austin : Ellenton Ice & Sports Complex
Second: Judy Powell : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 7 - CREATIVE FIGURE 4
First: Sally Paige : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 8 - CREATIVE FIGURE 10
First: Sherry Dowlen : South Suburban Ice Arena

EVENT 9 - FAMILY SPOTLIGHT
First: The Ripleys - Ole : Vacaville Ice Sports
Second: Numa Numa : FMC - Aleixo Arena

EVENT 10 - COUPLES THEME SPOT. LOW
First: Samantha Rentfleish & Robert Johnson : Superstars Figure Skating Club

EVENT 11 - FREE DANCE 3
First: Jack Rienks & Beverly Rienks : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 12 - FREE DANCE 4
First: Joseph Kasputys & Laura Gayton : Babson College Skating School

EVENT 13 - RHYTHMIC BALL FS2
First: Coralyn Feeney : Capitol Ice Academy
Second: Pamela Huff : Tampa Bay Skating Academy Countryside

EVENT 14 - RHYTHMIC BALL FS4
First: Barbara Foley : Oak Lawn Ice Arena

EVENT 15 - RHYTHMIC BALL FS6
Second: Keren Groner : Superstars Figure Skating Club

EVENT 16 - RHYTHMIC RIBBON FS2-3
First: Alexis Jones : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Second: Sue Woods : Las Vegas Ice Center

EVENT 17 - RHYTHMIC RIBBON FS2
First: Marcie Schultz : Tampa Bay Skating Academy Countryside

EVENT 18 - RHYTHMIC RIBBON FS3
First: Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink
Second: Carrie Keohane : Germain Arena

EVENT 19 - RHYTHMIC BALL FS4
First: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena

EVENT 20 - RHYTHMIC RIBBON FS9-PLATINUM
First: Sherry Dowlen : South Suburban Ice Arena
Second: Burton Powley : Capitol Ice Academy

EVENT 22 - RHYTHMIC RIBBON FS6
First: Sabrina Abney : Dr Pepper StarCenter Farmers Branch
Second: Jenny Abney : Dr Pepper StarCenter Farmers Branch

EVENT 23 - RHYTHMIC RIBBON FS6
Second: Keren Groner : Superstars Figure Skating Club

EVENT 24 - RHYTHMIC RIBBON FS4-5
First: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena
Second: Bonnie Goranowski : Roseville Skating Center

EVENT 25 - RHYTHMIC RIBBON FS1
First: Ariel Talen_Keller : Harry J. McDonald Memorial Center

EVENT 26 - RHYTHMIC RIBBON FS1
First: Carolyn Austin : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 27 - RHYTHMIC HOOP FS2
First: Pamela Huff : Tampa Bay Skating Academy Countryside

EVENT 28 - RHYTHMIC RIBBON FS4
First: Audrey Zamora : Ice Castle International Training Center

EVENT 29 - RHYTHMIC RIBBON FS4
First: Sally Paige : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 30 - RHYTHMIC HOOP PLATINUM
First: Burton Powley : Capitol Ice Academy

EVENT 32 - RHYTHMIC HOOP FS4
First: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena

EVENT 33 - PAIRS 1
Second: Jack Rienks & Beverly Rienks : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 34 - PAIRS 3
Second: Georgia Walker & Duane Johnson : Arcadia Ice Arena

EVENT 35 - COUPLES SPOT. CHAR. LOW
First: Gwynne Richards & Gayle O'Neill : Oakton Ice Arena

EVENT 36 - COUPLES SPOT. LT. ENT. LOW
First: Ann Bostick & Diana Ripley : Vacaville Ice Sports

EVENT 37 - SPECIAL COUPLE SPOT. LT. ENT.
First: Robert Johnson & Samantha Rentfleish : Superstars Figure Skating Club

EVENT 38 - ARTISTIC FS1-3
First: Alexis Jones : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Second: Ariel Talen_Keller : Harry J. McDonald Memorial Center
Third: Jennifer Schubert : Germain Arena
Fourth: Sue Woods : Las Vegas Ice Center

EVENT 39 - ARTISTIC FS1-3
First: Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink
Second: Lindsay Thomson : Channel Islands Ice Center
Third: Pamela Huff : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Fourth: Kathryn Spinks : Arkansas Skatium
Fifth: Judy Frindik : Arkansas Skatium

EVENT 40 - ARTISTIC FS1-2
First: Jay Walton : Capitol Ice Academy
Second: Marcie Schultz : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Third: Laura Mathis : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 41 - ARTISTIC FS1-BRONZE
First: Nikki West : Las Vegas Ice Center
Second: Susan O'Neil : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Third: Coralyn Feeney : Capitol Ice Academy
Fourth: Bob Evans : Ellenton Ice & Sports Complex
Fifth: Trudy Grauzas : Oak Lawn Ice Arena

EVENT 42 - ARTISTIC FS1-BRONZE
First: Carolyn Austin : Ellenton Ice & Sports Complex
Second: Marilyn Pagni : Ellenton Ice & Sports Complex
Third: George Scrase : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Fourth: Jeanne Orth : Dr Pepper StarCenter Farmers Branch

EVENT 43 - ARTISTIC FS4-5
First: Brent Combs : Ice Town
Second: Jennifer Schieck : Las Vegas Ice Center
Third: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena

EVENT 44 - ARTISTIC FS4-SILVER
First: Dawn Doray : Arkansas Skatium
Second: Dana Opsincs : Ellenton Ice & Sports Complex
Third: Jacqueline Hilger : Yerba Buena Ice Skating Center
Fourth: Lynnette Porter : Dr Pepper StarCenter Farmers Branch
Fifth: Steve Bailey : Arkansas Figure Skating Association
6th Place: Karin Contreras : Ice Castle International Training Center
6th Place: Christine Crowe : Goggin Ice Center

EVENT 45 - INTERP. FS6-PLATINUM
First: Samantha Santos : Sacred Heart University
Second: Monica Malcomson : Sacred Heart University
Third: Jenna Bisignano : Sacred Heart University
Fourth: Keren Groner : Superstars Figure Skating Club

EVENT 46 - INTERP. FS1-3
First: Ariel Talen_Keller : Harry J. McDonald Memorial Center
Second: Alexis Jones : Tampa Bay Skating Academy Countryside

EVENT 47 - INTERP. FS4-5
First: Christina Santini : Sacred Heart University
Second: Carissa Brailsford : Sacred Heart University
Third: Lillie Golub : Sacred Heart University

EVENT 48 - INTERP. FS2-3
First: Teresa Grodsky : Oakton Ice Arena
Second: Marcie Schultz : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Third: Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink

EVENT 49 - INTERP. FS1
First: George Scrase : Tampa Bay Skating Academy Countryside

EVENT 50 - INTERP. SILVER
First: Stacy D'Andre : Skatetown
Second: Angie Miske : Stephen C West Ice Arena

EVENT 51 - INTERP. FS6
First: Dana Ginsberg : Oakton Ice Arena

EVENT 52 - FOOTWORK 9-PLATINUM
First: Sherry Dowlen : South Suburban Ice Arena
Second: Burton Powley : Capitol Ice Academy

EVENT 53 - FOOTWORK 7-PLATINUM
First: Monica Malcomson : Sacred Heart University
Second: Jenna Bisignano : Sacred Heart University
Third: Samantha Santos : Sacred Heart University

EVENT 54 - FOOTWORK 6
First: Sara_Beth Carbonaro : Sacred Heart University
Second: Stephanie Ene : Sacred Heart University
Third: Sandra Dolberg : Arkansas Skatium
Fourth: Keren Groner : Superstars Figure Skating Club

EVENT 55 - FREESTYLE 4
First: Douglas Armstrong : University of Illinois Ice Arena
First: Brent Combs : Ice Town

EVENT 56 - FREESTYLE 4
First: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena

EVENT 57 - FREESTYLE 4
First: Arnida Hosford : Channel Islands Ice Center
Second: Stacie Berry : The Ohio State University Ice Rink

EVENT 58 - FREESTYLE 4
First: Dana Opsincs : Ellenton Ice & Sports Complex
Second: Luanne Scultore : Oak Lawn Ice Arena
Third: Laurie Lahti : Carlson Ice Arena

EVENT 59 - FREESTYLE 4
First: Steve Bailey : Arkansas Figure Skating Association

EVENT 60 - FREESTYLE 6
First: Keren Groner : Superstars Figure Skating Club
Second: Sabrina Abney : Dr Pepper StarCenter Farmers Branch

EVENT 61 - FREESTYLE 5
First: Cynthia Strickler : KHS Ice Arena

EVENT 62 - FREESTYLE 4
First: Sandra Rominger : Kent Valley Ice Centre
Second: Frances Correia : The Rinks - Anaheim ICE

EVENT 63 - FREESTYLE 4
First: Terrie Kerth : Skatetown
Second: Carolee Shoemaker : Center Ice Arena

EVENT 64 - FREESTYLE 4
First: S.K. Leong : Channel Islands Ice Center
Second: Michael Gvili : Franklin Blades Skating School

EVENT 66 - FREESTYLE PLATINUM
First: Monica Malcomson : Sacred Heart University
Second: Samantha Santos : Sacred Heart University
Third: Jenna Bisignano : Sacred Heart University

EVENT 67 - FREESTYLE PLATINUM
First: Sherry Dowlen : South Suburban Ice Arena

EVENT 68 - FREESTYLE PLATINUM
First: Burton Powley : Capitol Ice Academy

EVENT 69 - FREESTYLE SILVER
First: Douglas Armstrong : University of Illinois Ice Arena

EVENT 70 - FREESTYLE SILVER
First: Lillie Golub : Sacred Heart University
Second: Carissa Brailsford : Sacred Heart University

EVENT 71 - FREESTYLE SILVER
First: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena
Second: Amber Turner : Skatetown

EVENT 72 - FREESTYLE SILVER
First: Angie Miske : Stephen C West Ice Arena
Second: Stacey Douglas : Arkansas Figure Skating Association
Third: Stacie Berry : The Ohio State University Ice Rink

EVENT 73 - FREESTYLE SILVER
First: Audrey Zamora : Ice Castle International Training Center
Second: Nicole Padberg : Las Vegas Ice Center
Third: Arnida Hosford : Channel Islands Ice Center

EVENT 74 - FREESTYLE SILVER
First: Lynnette Porter : Dr Pepper StarCenter Farmers Branch
Second: Dana Opsincs : Ellenton Ice & Sports Complex
Third: Christine Crowe : Goggin Ice Center

EVENT 75 - FREESTYLE SILVER
First: Christine Long : The Rinks - Anaheim ICE
Second: Frances Correia : The Rinks - Anaheim ICE
Third: Kym McElwee : Yerba Buena Ice Skating Center

EVENT 76 - FREESTYLE SILVER
First: Helyn Raymond : Skatetown
Second: Barbara Foley : Oak Lawn Ice Arena

EVENT 77 - FREESTYLE SILVER
UNSCORED EVENT:

EVENT 78 - FREESTYLE SILVER
First: Yvonne Dowlen : South Suburban Ice Arena

EVENT 79 - FREESTYLE GOLD
First: Jenny Abney : Dr Pepper StarCenter Farmers Branch
Second: Dana Ginsberg : Oakton Ice Arena
Third: Cynthia Strickler : KHS Ice Arena

EVENT 80 - FREESTYLE GOLD
First: Stephanie Ene : Sacred Heart University
Second: Keren Groner : Superstars Figure Skating Club
Third: Christina Santini : Sacred Heart University

EVENT 266 - FREESTYLE GOLD
First: Sabrina Abney : Dr Pepper StarCenter Farmers Branch
Second: Sandra Dolberg : Arkansas Skatium
Third: Bonnie Goranowski : Roseville Skating Center

EVENT 82 - FREESTYLE GOLD
First: Duane Johnson : Arcadia Ice Arena

EVENT 83A - JUMP & SPIN MED.
First: Jennifer Schubert & Carrie Keohane : Germain Arena
Second: Marcie Schultz & Pamela Huff : Tampa Bay Skating Academy Countryside

EVENT 83B - JUMP & SPIN MED.
First: Elizabeth McKenna & Sheila Cluff : Channel Islands Ice Center
Second: Bob Evans & Marilyn Pagni : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 84A - JUMP & SPIN LOW
First: Deborah Shoup & Jimmy White : Skatetown

EVENT 84B - JUMP & SPIN LOW
First: Robert Johnson & Samantha Rentfleish : Superstars Figure Skating Club

EVENT 85A - JUMP & SPIN INT.
First: Olga Starkova_Rielly & Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink
First: Cynthia Strickler & Frances Correia : KHS Ice Arena

EVENT 85B - JUMP & SPIN INT.
Second: Laura Armstrong & Douglas Armstrong : University of Illinois Ice Arena

EVENT 86A - JUMP & SPIN INT.
First: Lillie Golub & Carissa Brailsford : Sacred Heart University

EVENT 86B - JUMP & SPIN HIGH
First: Samantha Santos & Stephanie Ene : Sacred Heart University
Second: Jenna Bisignano & Monica Malcomson : Sacred Heart University

EVENT 87A - SOLO COMP. FS2
First: Marcie Schultz : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Second: Aileen Murphy : Ice Center San Mateo

EVENT 87B - SOLO COMP. FS2
First: Coralyn Feeney : Capitol Ice Academy

EVENT 88A - SOLO COMP. FS3
First: Alexis Jones : Tampa Bay Skating Academy Countryside

EVENT 88B - SOLO COMP. FS3
First: Lindsay Thomson : Channel Islands Ice Center

EVENT 89A - SOLO COMP. FS3
First: Sheila Cluff : Channel Islands Ice Center

EVENT 89B - SOLO COMP. FS4
Second: Michael Gvili : Franklin Blades Skating School

EVENT 90A - SOLO COMP. FS3
First: Laura Armstrong : University of Illinois Ice Arena

EVENT 90B - SOLO COMP. FS4
First: Dana Opsincs : Ellenton Ice & Sports Complex
Second: Laurie Lahti : Carlson Ice Arena

EVENT 91A - SOLO COMP. FS4
First: Richard Romero : Orange County Ice Palace
Second: Douglas Armstrong : University of Illinois Ice Arena

EVENT 91B - SOLO COMP. FS5
First: Christina Santini : Sacred Heart University
Second: Lillie Golub : Sacred Heart University

EVENT 92A - SOLO COMP. FS4
First: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena
Second: Carissa Brailsford : Sacred Heart University

EVENT 92B - SOLO COMP. FS5
First: Cynthia Strickler : KHS Ice Arena

EVENT 93 - SOLO COMP. FS6
First: Stephanie Ene : Sacred Heart University
Second: Keren Groner : Superstars Figure Skating Club

EVENT 94 - SOLO COMP. FS6
First: Sandra Dolberg : Arkansas Skatium
Second: Dana Ginsberg : Oakton Ice Arena

EVENT 95 - SOLO COMP. FS7
First: Monica Malcomson : Sacred Heart University
Second: Samantha Santos : Sacred Heart University

EVENT 96 - FOOTWORK 2-3
First: Pamela Huff : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Second: Carrie Keohane : Germain Arena
Third: Coralyn Feeney : Capitol Ice Academy

EVENT 97 - FOOTWORK 4
First: Laurie Lahti : Carlson Ice Arena
Second: Dana Opsincs : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 98 - FOOTWORK 4
First: Lynnette Porter : Dr Pepper StarCenter Farmers Branch
Second: Steve Bailey : Arkansas Figure Skating Association
Third: Christine Crowe : Goggin Ice Center

EVENT 99 - FOOTWORK 4-SILVER
First: Kimberly Smith : Orange County Ice Palace
Second: Terrie Kerth : Skatetown
Third: Sally Paige : Ellenton Ice & Sports Complex
Fourth: Carolee Shoemaker : Center Ice Arena
Fifth: Michael Gvili : Franklin Blades Skating School

EVENT 100 - ENSEMBLE
First: Solano Stars - Viva Las Vegas : Vacaville Ice Sports
Second: SASS (Clue) : Oakton Ice Arena
Second: SHU Ensemble : Sacred Heart University

EVENT 101 - ENSEMBLE
First: The 5 Hot Mamas : Channel Islands Ice Center
Second: Mambo Queens : Lloyd Center Ice Rink
Third: Murderous Mamas : Arkansas Skatium
Fourth: Wizard of Oz : Ellenton Ice & Sports Complex
Fourth: Sunsations : Germain Arena

EVENT 103 - TEAM SURPRISE MED.-HIGH
First: Sunsations : Germain Arena
Second: SHU Team Surprise : Sacred Heart University
Third: SHU Team Surprise 2 : Sacred Heart University

EVENT 104 - SURPRISE ALPHA-4
First: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena
Second: Carissa Brailsford : Sacred Heart University
Third: Ariel Talen_Keller : Harry J. McDonald Memorial Center
Fourth: Christina Sleeper : Sacred Heart University
Fifth: Sue Woods : Las Vegas Ice Center
6th Place: Douglas Armstrong : University of Illinois Ice Arena
6th Place: Laura Armstrong : University of Illinois Ice Arena

EVENT 105 - SURPRISE DELTA-5
First: Marcie Schultz : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Second: Olga Starkova_Rielly : Lloyd Center Ice Rink
Third: Steve Bailey : Arkansas Figure Skating Association
Fourth: Heidi Nobling : Capitol Ice Academy
Fifth: Deborah Shoup : Skatetown

EVENT 106 - SURPRISE ALPHA-4
First: Coralyn Feeney : Capitol Ice Academy
Second: Michael Gvili : Franklin Blades Skating School
Third: Rebecca Langford : Las Vegas Ice Center
Fourth: Kimberly Smith : Orange County Ice Palace
Fifth: Nancy Stites : Lloyd Center Ice Rink

EVENT 107 - SURPRISE FS5-7
First: Samantha Santos : Sacred Heart University
Second: Monica Malcomson : Sacred Heart University
Third: Jaimie Zimmerman : Las Vegas Ice Center
Fourth: Christina Santini : Sacred Heart University
Fifth: Sara_Beth Carbonaro : Sacred Heart University
6th Place: Stephanie Ene : Sacred Heart University
6th Place: Jenna Bisignano : Sacred Heart University
6th Place: Keren Groner : Superstars Figure Skating Club
6th Place: Lillie Golub : Sacred Heart University

EVENT 108 - SURPRISE ALPHA-BETA
First: Robert Johnson : Superstars Figure Skating Club
Second: Samantha Rentfleish : Superstars Figure Skating Club

EVENT 109 - ARTISTIC FS7-PLATINUM
First: Monica Malcomson : Sacred Heart University
Second: Samantha Santos : Sacred Heart University
Third: Jenna Bisignano : Sacred Heart University

EVENT 110 - ARTISTIC FS9-PLATINUM
First: Burton Powley : Capitol Ice Academy
Second: Sherry Dowlen : South Suburban Ice Arena

EVENT 111 - ARTISTIC FS4
First: Trudy Gale : Ontario Ice Skating Center
Second: Carolee Shoemaker : Center Ice Arena
Third: Barbara Foley : Oak Lawn Ice Arena

EVENT 112 - ARTISTIC FS4
First: Stacey Douglas : Arkansas Figure Skating Association
Second: Amber Turner : Skatetown

EVENT 113 - ARTISTIC FS6
First: Jaimie Zimmerman : Las Vegas Ice Center
Second: Sara_Beth Carbonaro : Sacred Heart University
Third: Keren Groner : Superstars Figure Skating Club

EVENT 114 - ARTISTIC FS6
First: Sandra Dolberg : Arkansas Skatium
Second: Sabrina Abney : Dr Pepper StarCenter Farmers Branch

EVENT 267 - ARTISTIC FS6
First: Jenny Abney : Dr Pepper StarCenter Farmers Branch

EVENT 115 - ARTISTIC FS4
First: Frances Correia : The Rinks - Anaheim ICE
Second: Sandra Rominger : Kent Valley Ice Centre

EVENT 116 - ARTISTIC FS4
First: Sally Paige : Ellenton Ice & Sports Complex
Second: Helyn Raymond : Skatetown
Third: Lucia Kaiser : Vacaville Ice Sports

EVENT 117 - ARTISTIC FS4
First: Yvonne Dowlen : South Suburban Ice Arena

EVENT 174 - TEAM COMP. 3
First: Jack & The Girls : Tampa Bay Skating Academy Countryside

EVENT 118 - SYNC. SKATE COMP.
First: The Crystals : Oak Lawn Ice Arena
Second: Capital Ice : Skatetown

EVENT 119 - SYNC. SKATE
First: Rose Collection : Roseville Skating Center
Second: The Crystals : Oak Lawn Ice Arena
Third: Diamond Blades : Arkansas Skatium

EVENT 120 - CHAR. SPOT. FS2-3
First: Bob Evans : Ellenton Ice & Sports Complex
Second: Sheila Cluff : Channel Islands Ice Center

EVENT 121 - DRAMA SPOT. FS2-BRONZE
First: Pamela Huff : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Second: Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink
Third: Rebecca Langford : Las Vegas Ice Center
Fourth: Susan Gordon : Kingsgate Arena
Fifth: Coralyn Feeney : Capitol Ice Academy

EVENT 122 - THEME SPOT. FS1-2
First: Ariel Talen_Keller : Harry J. McDonald Memorial Center
Second: Douglas Lau : The Rinks - Anaheim ICE
Second: Amy Eto : Vacaville Ice Sports
Fourth: Sue Woods : Las Vegas Ice Center

EVENT 123 - SPECIAL SPOT. CHAR. 2-5
First: Robert Johnson : Superstars Figure Skating Club
Second: Samantha Rentfleish : Superstars Figure Skating Club

EVENT 124 - SPECIAL SPOT. DRAMA 1
First: Janece Bogart : Lloyd Center Ice Rink

EVENT 125 - LT. ENT. SPOT. DELTA
First: Heidi Nobling : Capitol Ice Academy

EVENT 126 - DRAMA SPOT. FS5-6
First: Bonnie Goranowski : Roseville Skating Center
Second: Keren Groner : Superstars Figure Skating Club

EVENT 127 - DRAMA SPOT. FS9-PLATINUM
First: Burton Powley : Capitol Ice Academy
Second: Sherry Dowlen : South Suburban Ice Arena

EVENT 128 - DRAMA SPOT. FS7
First: Monica Malcomson : Sacred Heart University

EVENT 263 - RHYTHMIC RIBBON FS4-5
First: Lillie Golub : Sacred Heart University
Second: Christina Santini : Sacred Heart University
Third: Carissa Brailsford : Sacred Heart University

EVENT 264 - RHYTHMIC RIBBON FS6
First: Stephanie Ene : Sacred Heart University
Second: Sara_Beth Carbonaro : Sacred Heart University

EVENT 129 - MEDIUM PRODUCTION TEAM
First: Pirate Brigade : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Second: Fountain of Youth : Ellenton Ice & Sports Complex
Third: A La Plage : Oakton Ice Arena

EVENT 130 - CHOICE DANCE SOLO 1: CHASSES
First: Christina Santini : Sacred Heart University
Second: Carissa Brailsford : Sacred Heart University

EVENT 131 - CHOICE DANCE SOLO 1: CHASSES
First: Pamela Huff : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Second: Marge Wheeler : Siskiyou Ice Rink

EVENT 132 - CHOICE DANCE SOLO 1: PROGRESSIVES
First: Marge Wheeler : Siskiyou Ice Rink

EVENT 133 - CHOICE DANCE SOLO 2: DUTCH WALTZ
First: Samantha Santos : Sacred Heart University

EVENT 134 - CHOICE DANCE SOLO 2: DUTCH WALTZ
First: Nancy Schubert : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 135 - CHOICE DANCE MIXED 4: SWING
First: S.K. Leong & Sheila Cluff : Channel Islands Ice Center
Second: Jack Rienks & Beverly Rienks : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 136 - CHOICE DANCE PRO PTNR 4: SWING
First: Shawn Barrick & Shane Douglas : Pelham Civic Complex

EVENT 138 - CHOICE DANCE SOLO 3: CANASTA
First: Stephanie Ene : Sacred Heart University

EVENT 139 - CHOICE DANCE PRO PTNR 3: CANASTA
First: Giulia Gondhalekar & Sharon Sanders : Arkansas Skatium

EVENT 140 - CHOICE DANCE SOLO 3: RHYTHM BLUES
Second: Stephanie Ene : Sacred Heart University

EVENT 141 - CHOICE DANCE PRO PTNR 3: RHYTHM BLUES
First: Giulia Gondhalekar & Sharon Sanders : Arkansas Skatium

EVENT 142 - CHOICE DANCE MIXED 4: CHA CHA
First: Jack Rienks & Beverly Rienks : Ellenton Ice & Sports Complex
Second: S.K. Leong & Sheila Cluff : Channel Islands Ice Center

EVENT 143 - CHOICE DANCE PRO PTNR 4: CHA CHA
First: Shawn Barrick & Shane Douglas : Pelham Civic Complex

EVENT 144 - CHOICE DANCE SOLO 4: CHA CHA
Second: Cheryl Graffi : Pasadena Ice Skating Center

EVENT 145 - CHOICE DANCE MIXED 4: FIESTA TANGO
First: S.K. Leong & Sheila Cluff : Channel Islands Ice Center

EVENT 147 - CHOICE DANCE PRO PTNR 4: FIESTA TANGO
First: Shane Douglas & Shawn Barrick : Pelham Civic Complex

EVENT 148 - CHOICE DANCE PRO PTNR 5: WILLOW WALTZ
First: Joseph Kasputys & Laura Gayton : Babson College Skating School

EVENT 149 - CHOICE DANCE SOLO 5: WILLOW WALTZ
First: Carolyn Austin : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 150 - CHOICE DANCE PRO PTNR 5: HICKORY HOEDOWN
First: Joseph Kasputys & Laura Gayton : Babson College Skating School

EVENT 151 - CHOICE DANCE SOLO 5: HICKORY HOEDOWN
First: Carolyn Austin : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 152 - CHOICE DANCE SOLO 6: FOXTROT
First: Sandra Dolberg : Arkansas Skatium
Second: Sara_Beth Carbonaro : Sacred Heart University

EVENT 153 - CHOICE DANCE SOLO 6: FOURTEEN STEP
First: Sara_Beth Carbonaro : Sacred Heart University
Second: Sandra Dolberg : Arkansas Skatium
Third: Jenna Bisignano : Sacred Heart University

EVENT 154 - CHOICE DANCE PRO PTNR 6: TEN FOX
First: Joseph Kasputys & Laura Gayton : Babson College Skating School

EVENT 155 - CHOICE DANCE SOLO 7: EUROPEAN WALTZ
First: Sara_Beth Carbonaro : Sacred Heart University

EVENT 156 - SPECIAL SPOT. LT. ENT. 2-5
First: Samantha Rentfleish : Superstars Figure Skating Club
Second: Robert Johnson : Superstars Figure Skating Club

EVENT 157 - COUPLES SPOT. DRAMA INT.
First: Kay Shuttleworth & Paul Frindik : Arkansas Skatium

EVENT 158 - COUPLES SPOT. LT. ENT. HIGH
First: Heidi Nobling & Burton Powley : Capitol Ice Academy
Second: Lillie Golub & Stephanie Ene : Sacred Heart University

EVENT 159 - CHAR. SPOT. FS2-3
First: Pamela Huff : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Second: Nancy Schubert : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 160 - THEME SPOT. FS9
First: Sherry Dowlen : South Suburban Ice Arena

EVENT 161 - THEME SPOT. FS7
First: Samantha Santos : Sacred Heart University

EVENT 162 - THEME SPOT. FS6
First: Keren Groner : Superstars Figure Skating Club

EVENT 163 - CHAR. SPOT. FS7
First: Monica Malcomson : Sacred Heart University

EVENT 164 - DRAMA SPOT. FS2-3
First: Judy Powell : Ellenton Ice & Sports Complex
First: Susan O'Neil : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Third: Mariann Baur : Ellenton Ice & Sports Complex
Fourth: Lucinda Travis : Ontario Ice Skating Center

EVENT 165 - CHAR. SPOT. FS4
First: Frances Correia : The Rinks - Anaheim ICE

EVENT 166 - DRAMA SPOT. FS1-3
First: Jay Walton : Capitol Ice Academy
Second: Denise Pendleton : Channel Islands Ice Center
Third: Aileen Murphy : Ice Center San Mateo
Fourth: Sharon Herbert : Ice Town

EVENT 167 - DRAMA SPOT. FS3
First: Alexis Jones : Tampa Bay Skating Academy Countryside

EVENT 168 - LT. ENT. SPOT. FS2
First: Coralyn Feeney : Capitol Ice Academy
Second: Teresa Grodsky : Oakton Ice Arena
Third: Giulia Gondhalekar : Arkansas Skatium
Fourth: Judy Frindik : Arkansas Skatium

EVENT 169 - LT. ENT. SPOT. ALPHA
First: Christina Sleeper : Sacred Heart University

EVENT 170 - THEME SPOT. ALPHA
First: Nancy Stites : Lloyd Center Ice Rink

EVENT 21 - RHYTHMIC RIBBON FS7-PLATINUM
First: Monica Malcomson : Sacred Heart University
Second: Jenna Bisignano : Sacred Heart University
Third: Samantha Santos : Sacred Heart University

EVENT 171 - LT. ENT. SPOT. BETA
First: Marge Wheeler : Siskiyou Ice Rink
Second: Jimmy White : Skatetown

EVENT 172 - DRAMA SPOT. DELTA
First: Ann Bostick : Vacaville Ice Sports
Second: Heidi Nobling : Capitol Ice Academy

EVENT 268 - LT. ENT. SPOT. FS2-3
First: Pamela Huff : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Second: Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink

EVENT 173 - CHAR. SPOT. FS6
First: Sandra Dolberg : Arkansas Skatium
Second: Keren Groner : Superstars Figure Skating Club

EVENT 175 - PATTERN SKATING
First: Edges & Dreams of Erika : Ellenton Ice & Sports Complex
Second: SHU Pattern Team : Sacred Heart University

EVENT 176 - THEME SPOT. FS2-3
First: Lucinda Travis : Ontario Ice Skating Center
Second: Coralyn Feeney : Capitol Ice Academy

EVENT 177 - LT. ENT. SPOT. FS2-3
First: Marcie Schultz : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Second: Shawn Barrick : Pelham Civic Complex
Third: Aileen Murphy : Ice Center San Mateo

EVENT 178 - CHAR. SPOT. PLATINUM
First: Burton Powley : Capitol Ice Academy

EVENT 179 - DRAMA SPOT. FS4-SILVER
First: Stacey Douglas : Arkansas Figure Skating Association
Second: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena
Third: Angie Miske : Stephen C West Ice Arena

EVENT 180 - DRAMA SPOT. FS4
First: Yvonne Dowlen : South Suburban Ice Arena

EVENT 181 - CHAR. SPOT. DELTA
First: Heidi Nobling : Capitol Ice Academy

EVENT 182 - CHAR. SPOT. FS3
First: Alexis Jones : Tampa Bay Skating Academy Countryside

EVENT 183 - DRAMA SPOT. GOLD
First: Joan Bys : Pasadena Ice Skating Center

EVENT 184 - LT. ENT. SPOT. FS6
First: Stephanie Ene : Sacred Heart University
Second: Keren Groner : Superstars Figure Skating Club

EVENT 260 - DRAMA SPOT. FS4-SILVER
First: Kimberly Smith : Orange County Ice Palace
Second: Christine Crowe : Goggin Ice Center
Third: Joy Sofer : Las Vegas Ice Center

EVENT 185 - DRAMA SPOT. FS4
First: Helyn Raymond : Skatetown

EVENT 186 - FOOTWORK 4-5
First: Audrey Zamora : Ice Castle International Training Center
Second: Cynthia Strickler : KHS Ice Arena

EVENT 187 - SYNC. FORM. COMP.
First: Crystalites : Tampa Bay Skating Academy Countryside

EVENT 188 - SYNC. DANCE
First: Asian Fusion : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 189 - SYNC. FORM.
First: Solano Stars : Vacaville Ice Sports
Second: Crystalites : Tampa Bay Skating Academy Countryside

EVENT 190 - SPECIAL SPOT. DRAMA 2-5
First: Samantha Rentfleish : Superstars Figure Skating Club
Second: Robert Johnson : Superstars Figure Skating Club

EVENT 191 - THEME SPOT. DELTA
First: Heidi Nobling : Capitol Ice Academy

EVENT 192 - THEME SPOT. FS4
First: Joanna Oman : Roseville Skating Center
Second: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena

EVENT 193 - THEME SPOT. FS4-SILVER
First: Laurie Lahti : Carlson Ice Arena
Second: Dawn Doray : Arkansas Skatium
Third: Cynthia Strickler : KHS Ice Arena

EVENT 194 - THEME SPOT. FS4
First: Frances Correia : The Rinks - Anaheim ICE

EVENT 265 - LT. ENT. SPOT. FS3
First: Lucinda Travis : Ontario Ice Skating Center

EVENT 195 - KALEIDOSKATE
First: SHU Kaleidoskate Team : Sacred Heart University
Second: Crystalites : Tampa Bay Skating Academy Countryside

EVENT 196 - FREESTYLE 1
First: Lisa Chao : Yerba Buena Ice Skating Center
Second: Amy Eto : Vacaville Ice Sports

EVENT 197 - FREESTYLE 1
Second: Jay Walton : Capitol Ice Academy

EVENT 198 - FREESTYLE 1
First: Madeleine Levy : Skatetown

EVENT 199 - FREESTYLE 2
First: Douglas Lau : The Rinks - Anaheim ICE

EVENT 200 - FREESTYLE 2
First: Jennifer Schubert : Germain Arena

EVENT 201 - FREESTYLE 3
First: Laura Armstrong : University of Illinois Ice Arena
Second: Shawn Barrick : Pelham Civic Complex

EVENT 203 - FREESTYLE 3
First: Lindsay Thomson : Channel Islands Ice Center
Second: Lucinda Travis : Ontario Ice Skating Center
Third: Susan Gordon : Kingsgate Arena

EVENT 204 - FREESTYLE 2
First: Marilyn Pagni : Ellenton Ice & Sports Complex
Second: Judy Powell : Ellenton Ice & Sports Complex
Third: Coralyn Feeney : Capitol Ice Academy
Fourth: Cheryl Graffi : Pasadena Ice Skating Center

EVENT 205 - FREESTYLE 3
First: Sheila Cluff : Channel Islands Ice Center

EVENT 206 - FREESTYLE 3
First: Alexis Jones : Tampa Bay Skating Academy Countryside

EVENT 207 - FREESTYLE 2
First: Marcie Schultz : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Second: Aileen Murphy : Ice Center San Mateo

EVENT 208 - SPECIAL SKATER 2
First: Robert Johnson : Superstars Figure Skating Club

EVENT 209 - SPECIAL SKATER 2
First: Stephanie Brandwein : Glacier Ice Arena
Second: Erin Diamond : Glacier Ice Arena

EVENT 210 - SPECIAL SKATER 5
First: Samantha Rentfleish : Superstars Figure Skating Club

EVENT 211 - SPECIAL SKATER 7
First: Carly Zieserter : Glacier Ice Arena

EVENT 212 - DELTA
Second: Heidi Nobling : Capitol Ice Academy

EVENT 213 - ALPHA
First: Christina Sleeper : Sacred Heart University

EVENT 214 - ALPHA
First: Nancy Stites : Lloyd Center Ice Rink

EVENT 215 - DELTA
First: Joey Yao : Robert Crown Ice Center

EVENT 216 - FREESTYLE BRONZE
First: Melissa Aguilar : Channel Islands Ice Center
Second: Laura Armstrong : University of Illinois Ice Arena
Third: Lisa Chao : Yerba Buena Ice Skating Center

EVENT 217 - FREESTYLE BRONZE
First: Elizabeth McKenna : Channel Islands Ice Center

EVENT 218 - FREESTYLE BRONZE
First: Jay Walton : Capitol Ice Academy

EVENT 219 - FREESTYLE BRONZE
First: Rebecca Langford : Las Vegas Ice Center
Second: Lindsay Thomson : Channel Islands Ice Center
Third: Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink

EVENT 220 - FREESTYLE BRONZE
First: Karen O'Brien : Skatetown
Second: Coralyn Feeney : Capitol Ice Academy

EVENT 221 - FREESTYLE BRONZE
First: Bob Evans : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 222 - FREESTYLE BRONZE
First: Nikki West : Las Vegas Ice Center
Second: Francine Webber : Las Vegas Ice Center
Third: Sheila Cluff : Channel Islands Ice Center
Third: Jeanne Orth : Dr Pepper StarCenter Farmers Branch

EVENT 223 - SPECIAL COMPULSORY 2
First: Robert Johnson : Superstars Figure Skating Club
Second: Stephanie Brandwein : Glacier Ice Arena
Third: Erin Diamond : Glacier Ice Arena

EVENT 224 - SPECIAL COMPULSORY 5
First: Samantha Rentfleish : Superstars Figure Skating Club

EVENT 225 - SPECIAL COMPULSORY 7
First: Carly Zieserter : Glacier Ice Arena

EVENT 226 - SOLO COMP. ALPHA
First: Christina Sleeper : Sacred Heart University

EVENT 227 - SOLO COMP. ALPHA
First: Nancy Stites : Lloyd Center Ice Rink

EVENT 228 - SOLO COMP. DELTA
First: Deborah Shoup : Skatetown
Second: Heidi Nobling : Capitol Ice Academy

EVENT 229 - COUPLES 3
First: Kay Shuttleworth & Paul Frindik : Arkansas Skatium

EVENT 230 - COUPLES 1
First: Jack Rienks & Beverly Rienks : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 231 - SPECIAL STROKING 5
First: Samantha Rentfleish : Superstars Figure Skating Club

EVENT 232 - STROKING ALPHA
First: Christina Sleeper : Sacred Heart University

EVENT 233 - STROKING ALPHA-BETA
First: Nancy Stites : Lloyd Center Ice Rink
Second: Marge Wheeler : Siskiyou Ice Rink

EVENT 234 - STROKING DELTA
First: Heidi Nobling : Capitol Ice Academy

EVENT 235 - COUPLES SPOT. LT. ENT. MED.
First: Teresa Grodsky & Karen Crespy : Oakton Ice Arena
Second: Pamela Huff & Alexis Jones : Tampa Bay Skating Academy Countryside

EVENT 236 - COUPLES SPOT. LT. ENT. INT.
First: Audrey Zamora & Karin Contreras : Ice Castle International Training Center
Second: Stacey Douglas & Steve Bailey : Arkansas Figure Skating Association
Third: Olga Starkova_Rielly & Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink

EVENT 237 - COUPLES SPOT. CHAR. INT.
First: Richard Romero & Sharon Herbert : Orange County Ice Palace

EVENT 239 - FOOTWORK 2-3
First: Marcie Schultz : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Second: Laura Armstrong : University of Illinois Ice Arena

EVENT 240 - FOOTWORK 2-3
First: Marilyn Pagni : Ellenton Ice & Sports Complex
Second: Susan O'Neil : Tampa Bay Skating Academy Countryside

EVENT 261 - ARTISTIC FS4
First: Carissa Brailsford : Sacred Heart University

EVENT 262 - FOOTWORK 5
First: Christina Santini : Sacred Heart University

EVENT 238 - FOOTWORK 4
First: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena
Second: Douglas Armstrong : University of Illinois Ice Arena

EVENT 241 - FOOTWORK 1-2
First: George Scrase : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Second: Bob Evans : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 242 - DRAMA SPOT. FS1
First: Amy Eto : Vacaville Ice Sports

EVENT 243 - DRAMA SPOT. BETA
First: Jimmy White : Skatetown

EVENT 244 - CHAR. SPOT. BETA
First: Marge Wheeler : Siskiyou Ice Rink

EVENT 245 - THEME SPOT. FS4
First: Helyn Raymond : Skatetown
Second: Barbara Foley : Oak Lawn Ice Arena

EVENT 246 - THEME SPOT. FS2-BRONZE
First: Pamela Polivka : Lloyd Center Ice Rink
Second: Rebecca Langford : Las Vegas Ice Center
Third: Marcie Schultz : Tampa Bay Skating Academy Countryside

EVENT 247 - CHAR. SPOT. FS4-SILVER
First: Angie Miske : Stephen C West Ice Arena
Second: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena
Third: Amber Turner : Skatetown

EVENT 248 - CHAR. SPOT. FS4-5
First: Richard Romero : Orange County Ice Palace
Second: Dana Opsincs : Ellenton Ice & Sports Complex
Third: Cynthia Strickler : KHS Ice Arena

EVENT 249 - LT. ENT. SPOT. FS2
First: Francine Webber : Las Vegas Ice Center
Second: Marilyn Pagni : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 250 - LT. ENT. SPOT. FS1
First: Madeleine Levy : Skatetown
Second: George Scrase : Tampa Bay Skating Academy Countryside
Third: Carolyn Austin : Ellenton Ice & Sports Complex

EVENT 251 - LT. ENT. SPOT. FS4-5
First: Rachelle Beauchesne : FMC - Aleixo Arena
Second: Joanna Oman : Roseville Skating Center
Second: Carissa Brailsford : Sacred Heart University
Fourth: Jennifer Schieck : Las Vegas Ice Center
Fifth: Lillie Golub : Sacred Heart University

EVENT 252 - THEME SPOT. ALPHA-BETA
First: Robert Johnson : Superstars Figure Skating Club
Second: Samantha Rentfleish : Superstars Figure Skating Club

EVENT 253 - LT. ENT. SPOT. FS4
First: Yvonne Dowlen : South Suburban Ice Arena

EVENT 254 - COUPLES THEME SPOT. INT.
First: Paul Frindik & Anne Eden : Arkansas Skatium

EVENT 255 - LT. ENT. SPOT. FS9-PLATINUM
First: Burton Powley : Capitol Ice Academy
Second: Sherry Dowlen : South Suburban Ice Arena

EVENT 256 - LT. ENT. SPOT. FS5-GOLD
First: Joan Bys : Pasadena Ice Skating Center
Second: Olga Starkova_Rielly : Lloyd Center Ice Rink
Third: Jacqueline Hilger : Yerba Buena Ice Skating Center
Fourth: Cynthia Strickler : KHS Ice Arena

EVENT 257 - LT. ENT. SPOT. FS4-SILVER
First: Stacy D'Andre : Skatetown
Second: Christine Crowe : Goggin Ice Center

EVENT 258 - LT. ENT. SPOT. FS1-2
First: Ariel Talen_Keller : Harry J. McDonald Memorial Center
Second: Jennifer Schubert : Germain Arena
Third: Amy Eto : Vacaville Ice Sports