> > synchronized championships past results 2004   [Printer Friendly]


Share this page:


2004 ISI SNYCHRONIZED
TEAM CHAMPIONSHIPS RESULTS

The Edge Ice Arena
Bensenville , IL
SKATING EVENT RESULTS
Youth Skate Compulsory – Group A
1 Team Chiller Chiller at Easton
2 The Ice Rockers Extreme Brentwood Ice Arena
Youth Skate Compulsory – Group B
1 Dazzlers Downers Grove Ice Arena
2 Synchro Panache Minneapolis Augsburg
Sr. Youth Skate Compulsory
1 Synchro Panache Minneapolis Augsburg
2 Synchro St. Louis Blades Webster Groves Ice Arena
3 Synchro St. Louis Ice Gems St. Peters Rec Plex
4 Synchro Starz Aerodrome Willowbrook
Teen Skate Compulsory – Group A
1 Synchro Panache Minneapolis Augsburg
2 Synchro St. Louis Diamonds St. Peters Rec Plex
3 Synchro Starz Aerodrome Willowbrook
Teen Skate Compulsory – Group B
1 Elites Bowling Green Ice Arena
2 High Voltage IceForum at Town Center
Adult Skate Compulsory
1 Synchro St. Louis Sapphires St. Peters Rec Plex
Premier Jr. Youth
1 Dazzlers Downers Grove
2 Chicago Jazz-Mousettes Rolling Meadows Ice Arena
Select Youth
1. Dazzlers Downers Grove Ice Arena
2 Jr. Blades Glenview Ice Arena
3 Crystal Edges The Edge
4 Ice Crystals Crystal Ice House
5 Jade Blades St. Peters Rec Plex
6 Platinum Blade Brigade Wayne C Kennedy Ice Arena
6 Ice Kicks Bielenberg Sports Complex
6 Ice Rockers Extreme Brentwood Ice Arena
Premier Youth
1 Synchro Panache Minneapolis Augsburg
2 ZK Ice Stars Zion Ice Arena
3 Fire On Ice Southwest Ice Arena
4 Precicettes Youth Center Ice of DuPage
5 Livonia Ice Cubes Livonia Community Center
6 Rubies Grand Oaks Ice Arena
Select Sr. Youth
1 Dazzlers Downers Grove Ice Arena
2 Precicettes Sr. Youth Center Ice of DuPage
3 Capital Classics Washington Park Ice Arena
4 Southern Ice Benton Wilcoxon
5 Synchro St. Louis Blades Webster Grove Ice Arena
6 Silver Blade Brigade Wayne C Kennedy Arena
6 Chicago Skates McFetridge Sports Center
6 St. Louis North Stars North County Recreation Complex
6 Synchro Starz Aerodrome Willowbrook
Premier Sr. Youth
1 Synchro Panche Minneapolis Augsburg
2 Tremors Yerba Buena Ice Skating Center
3 Crystal Edges The Edge
4 Chicago Jazz-Shooting Stars McFetridge Sports Center
5 Synchro St. Louis Ice Gems St. Peters Rec Plex
6 Oxford Ice Crystals Goggin Ice Arena
6 Starr Blades Franklin Park Ice Arena
6 National Blades Youth SkateQuest Of Prince William
6 Arctic Silhouttes Ben Boeke Ice Arena
Select Teen
1 Oxford Ice Crystals Goggin Ice Arena
2 Dazzlers Downers Grove Ice Arena
3 Capital Classics Washington Park Arena
4 ZK Ice Stars Zion Ice Arena
5 High Voltage* IceForum at Town Center
5 Starz* Swonder Ice Arena
6 Sapphires Grand Oaks Ice Arena
6 Precicettes Center Ice of DuPage
*Two way tie for 5th
Premier Teen
1 Wisconsin Edge Pettit National Ice Center
2 Synchro Panache Minneapolis Augsburg
3 Synchro St. Louis – Diamonds St. Peters Rec Plex
4 Chicago Skates McFetridge Sports Center
5 Synchro Starz * Aerodrome Willowbrook
5 St. Louis North Star Elite* North County Recreation Complex
5 Gold Blade Brigade* Wayne C Kennedy Recreation Complex
6 Team Elite The Skate School at Fox Valley
6 Synchro St.Louis North county Recreation Complex
*Three way tie for 5 th
Premier Adult Skate
1 Jazz-A- Belles Alpine Ice Arena
2 Rhytnm N’ Blades Coral Ridge Ice Arena
3 Synchro St. Louis Sapphire St. Peters Rec Plex
4 Chicago Skates McFetridge Sports Center
5 Diamonds Grand Oaks Ice Arena
6 Starfire Rocket Ice Arena
Formation Event Results
Jr. Youth Formation Compulsory
1 The Mini Rockers Brentwood Ice Arena
Youth Formation Compulsory
1 Synchro Shooting Starz Aerodrome Willowbrook
2 Team Chiller Chiller at Easton
Sr. Youth Formation Compulsory
1 Starz Swonder Ice Arena
Adult Formation Compulsory
1 Belles On Ice Alpine Ice Arena
2 The Crystals Oak Lawn Arena
Jr. Youth Formation Skate
1 Dazzlers Downers Grove Ice Arena
2 The Jr. Extreme RinkSide Sports
3 Pearls Grand Oaks Ice arena
4 Dremsicles Oak Lawn Arena
5 Emerald Blades St. Peters Rec Plex
Youth Formation Skate – Group A
1 Synchro Shooting Starz Aerodrome Willowbrook
2 Temors Yerba Buena Ice Skating Center
3 Emeralds Grand oaks Ice Arena
4 St. Louis North Stars Rising North County Recreation Complex
5 ZK Ice Stars Zion Ice Arena
Youth Formation Skate – Group B
1 Petite Elite Skate School at Fox Valley
2 Wayne Jazzers Wayne Community Center
3 Ice Crystals Crystal Ice House
4 Fantasia Farmington Hill Ice Arena
5 Starfire Rocket Ice Arena
Youth Formation Skate – Group C
1 Fire On Ice Southwest Ice Arena
2 Teams Elite Northbrook Sports Center
3 Dazzlers Downers Grove Ice Arena
4 Robert Crown Jewels Robert Crown Ice Center
5 Mini Blades Glenview Ice Center
Sr. Youth Formation Skate
1 Starz Swonder Ice Arena
2 Southern Ice Benton Wilcoxon Ice Complex
3 Capital Classics Washington Park Ice Arena
4 Starfire Rocket Ice Arena
Adult Formation Skate
1 Belles On Ice Alpine Ice Arena
2 The Crystals Oak Lawn Ice Arena