> > synchronized championships past results 2003   [Printer Friendly]


Share this page:

2003 ISI Synchronized Championships

FINAL RESULTS

COMPULSORY TEAMS
Senior Youth Synchronized Skating Compulsory - Group A
1st Silver Blade Brigade Kennedy Recreation Complex
2nd Synchro Starz Aerodrome - Willowbrook
3rd Team Chiller Chiller @ Easton
Senior Youth Synchronized Skating Compulsory - Group B
1st Ice Gems St. Peter's RecPlex
2nd Synchro Panache Minneapolis/Augsburg
3rd Dazzlers Downers Grove Ice Arena
Youth Synchronized Skating Compulsory - Group A
1st Synchro Panache Minneapolis/Augsburg
Youth Synchronized Skating Compulsory - Group B
1st Team Chiller The Chiller, LLC
2nd Ice Kicks Bielenberg Sports Arena
Adult Synchronized Skating Compulsory
1st Synchro STL Sapphires St. Peter's RecPlex
2nd Kettering Ice Kadettes Kettering Adult FSC
3rd Classic Reflections U.S. Ice Sports Complex - FH
4th Team Chiller Chiller @ Easton
Teen Synchronized Skating Compulsory - Group A
1st Starz Swonder Ice Arena
2nd High Voltage Parkaire World on Ice
3rd Synchro Starz Aerodrome-Willowbrook
4th The Fine Line Cottage Grove Ice Arena
Teen Synchronized Skating Compulsory - Group B
1st Synchro Panache Minneapolis/Augsburg
2nd Team Chiller The Chiller, LLC
Junior Youth Synchronized Formation Compulsory
1st Team Chiller Chiller @ Easton
Youth Synchronized Formation Compulsory
1st Synchro Shooting Starz Aerodrome - Willowbrook
Teen Synchronized Formation Compulsory
1st Starz Swonder Ice Arena
Adult Synchronized Formation Compulsory
1st The Crystals Oak Lawn Ice Rink
FORMATION TEAMS
Teen Synchronized Formation
1st Starz Swonder Ice Arena
2nd Capital Classics Washington Park Ice Arena
3rd Sterling Blade Brigade Kennedy Recreation Complex
Adult Synchronized Formation
1st Kettering Ice Kadettes Kettering Adult FSC
2nd Team Chiller Chiller @ Easton
3rd Classic Reflections U.S. Ice Sports Complex - FH
4th The Crystals Oak Lawn Ice Rink
Youth Synchronized Formation - Group A
1st Rizing Starz Swonder Ice Arena
2nd Tremors Yerba Buena Ice Skating Center
3rd Starfire Formation Rocket Ice Arena
4th The Ice Rockers Brentwood Ice Arena
Youth Synchronized Formation - Group B
1st Wayne Jazzers Wayne Community Center
2nd Synchro Shooting Starz Aerodrome-Willowbrook
3rd Fire On Ice Southwest Ice Arena
4th Emeralds Grand Oaks Ice Arena
5th Ruby Edges St. Peter's RecPlex
6th The Crystal Edges The Edge
Youth Synchronized Formation - Group C
1st Teams Elite Northbrook Sports Center
2nd Ice-Kateers Disney ICE
3rd Dazzlers Downers Grove Ice Arena
4th Escapades Zion Ice Arena
5th Petite Elite Fox Valley Ice Arena
6th HF Icettes Homewood-Flossmoor
Junior Youth Synchronized Formation - Group A
1st Rinkside Junior Extreme Rink Side Ice Arena
2nd Pearls Grand Oaks Ice Arena
3rd Starfire Sprites Rocket Ice Arena
4th Team Chiller Chiller @ Easton
5th Wayne Jazzies Wayne Community Center
Junior Youth Synchronized Formation - Group B
1st Ice Crystals Crystal Ice House
2nd Livonia Ice Cubes Livonia Eddie Edgar
3rd Dazzlers Downers Grove Ice Arena
4th Emerald Blades St. Peter's RecPlex
5th Rockin Swizzles Webster Groves Ice Arena
Senior Youth Synchronized Formation - Select - Final
1st Ice Crystals Crystal Ice House
2nd Dazzlers Downers Grove Ice Arena
3rd Precicettes Center Ice of DuPage
4th Silver Blade Brigade Kennedy Recreation Complex
5th Team Elite Fox Valley Ice Arena
6th Team Chiller Chiller @ Easton
6th Synchro Starz Aerodrome-Willowbrook
6th Rinkside Senior Extreme Aerodrome-Willowbrook
6th Big Rapids Elite Big Rapids FSC
6th HF Icettes Homewood-Flossmoor
6th Ice Rockers Elite Brentwood Ice Arena
6th Garden City Ice Crystals Garden City Civic Arena
Senior Youth Synchronized Formation - Premier - Final
1st Synchro Panache Minneapolis/Augsburg
2nd Chicago Jazz Shooting Stars Rolling Meadows Ice Arena
3rd Chicago Jazz Juvenile Rolling Meadows Ice Arena
4th Junior Blades Glenview Ice Center
5th Crystal Edges The Edge
6th Gold Star Blades Zion Ice Arena
6th Ice Gems St. Peter's RecPlex
6th Capital Classics Washington Park Ice Arena
6th Junior Starfire Rocket Ice Arena
6th 32 Degrees U.S. Ice Sports Complex - FH
6th Chicago Skates McFetridge Sports Center
6th Starr Blades Franklin Park Ice Arena
SKATING TEAMS
Youth Synchronized Skating - Group A
1st Synchro STL Brackets Webster Groves Ice Arena
2nd Team Chiller The Chiller, LLC
3rd Team Mystique Wilcoxon Ice Complex
4th Precicettes Center Ice of DuPage
5th Rubies Grand Oaks Ice Arena
6th St. Louis North Stars North County Recreation Complex
Youth Synchronized Skating - Group B
1st Synchro STL Blades Webster Groves Ice Arena
2nd Tremors Yerba Buena Ice Skating Center
3rd Chicago Jazz Rolling Meadows Ice Arena
4th Synchro STL Jade Blades St. Peter's RecPlex
5th Ice Kicks Bielenberg Sports Arena
Youth Synchronized Skating - Group C
1st Team Braemar Braemar Arena
2nd Dazzlers Downers Grove Ice Arena
3rd Synchro Panache Minneapolis/Augsburg
4th Fire On Ice Southwest Ice Arena
5th Icicles Eddie Edgar
Teen Synchronized Skating - Group A
1st St. Louis North Stars Elite North County Recreation Complex
2nd Synchro Starz Aerodrome-Willowbrook
3rd Starz Swonder Ice Arena
4th Starfire Rocket Ice Arena
5th The Fine Line Cottage Grove Ice Arena
6th High Voltage Parkaire World on Ice
6th Sapphires Grand Oaks Ice Arena
Teen Synchronized Skating - Group B
1st Oxford Ice Crystals Goggin Ice Arena
2nd Synchro STL Edge Webster Groves Ice Arena
3rd Team Chiller The Chiller, LLC
4th Gold Blade Brigade Kennedy Recreation Complex
5th HF Icettes Homewood-Flossmoor Ice Arena
6th Precicettes Center Ice of DuPage
Teen Synchronized Skating - Group C
1st Synchro Panache Minneapolis/Augsburg
2nd Chicago Jazz Junior Classic Rolling Meadows Ice Arena
3rd Chicago Skates McFetridge Sports Arena
4th Team Braemar Braemar Arena
5th Capital Classics Washington Park Ice Arena
6th Tremors Yerba Buena Ice Skating Center
6th Dazzlers Downers Grove Ice Arena
Youth Synchronized Skating - Select - Final
1st Fire On Ice Southwest Ice Arena
2nd Ice Kicks Bielenberg Sports Arena
3rd Synchro STL Jade Blades St. Peter's RecPlex
4th STL North Stars North County Recreation Complex
5th Icicles Eddie Edgar
6th Rubies Grand Oaks Ice Arena
6th Precicettes Center Ice of DuPage
Youth Synchronized Skating - Premier - Final
1st Synchro Panache Minneapolis/Augsburg
2nd Team Braemar Braemar Arena
3rd Chicago Jazz Rolling Meadows Ice Arena
4th Synchro STL Blades Webster Groves Ice Arena
5th Dazzlers Downers Grove Ice Arena
6th Synchro STL Brackets Webster Groves Ice Arena
6th Team Chiller The Chiller, LLC
6th Tremors Yerba Buena Ice Skating Center
6th Team Mystique Wilcoxon Ice Complex
Adult Synchronized Skating - Select - Final
1st Austintatious Stars Chaparral Ice
2nd Synchro STL Sapphires St. Peter's RecPlex
3rd Diamonds Grand Oaks Ice Arena
4th Starfire Adult Adult Rocket Ice Arena
Teen Synchronized Skating - Select - Final
1st Team Braemar Braemar Arena
2nd Gold Blade Brigade Kennedy Recreation Complex
3rd Dazzlers Downers Grove Ice Arena
4th Starfire Rocket Ice Arena
5th Capital Classics Washington Park Ice Arena
6th High Voltage Parkaire World on Ice
6th The Fine Line Cottage Grove Ice Arena
6th Precicettes Center Ice of DuPage
6th HF Icettes Homewood-Flossmoor Ice Arena
6th Sapphires Grand Oaks Ice Arena
6th Tremors Yerba Buena Ice Skating Center
Teen Synchronized Skating - Premier - Final
1st Chicago Skates McFetridge Sports Arena
1st Synchro Panache Minneapolis/Augsburg
3rd Oxford Ice Crystals Goggin Ice Arena
4th Chicago Jazz Junior Classic Rolling Meadows Ice Arena
5th Synchro STL Edge Webster Groves Ice Arena
6th STL North Stars North County Recreation Complex
6th Starz Swonder Ice Arena
6th Team Chiller The Chiller, LLC
6th Synchro Starz Aerodrome-Willowbrook
Junior Youth Synchronized Skating
1st Mini Blades Glenview Ice Center
2nd Dazzlers Downers Grove Ice Arena
3rd Chicago Jazz Mousettes Rolling Meadows Ice Arena
Senior Youth Synchronized Skating - Group A
1st Gold Star Blades Zion Ice Arena
2nd Junior Starfire Rocket Ice Arena
3rd 32 Degrees U.S. Ice Sports Complex - FH
4th Ice Rockers Elite Brentwood Ice Arena
5th Big Rapids Silverettes Big Rapids FSC
6th Team Chiller Chiller @ Easton
Senior Youth Synchronized Skating - Group B
1st Chicago Jazz Shooting Stars Rolling Meadows Ice Arena
2nd Synchro Panache Minneapolis/Augsburg
3rd Junior Blades Glenview Ice Center
4th Team Elite Fox Valley Ice Arena
5th Dazzlers Downers Grove Ice Arena
6th Precicettes Center Ice of DuPage
Senior Youth Synchronized Skating - Group C
1st Chicago Jazz Juvenile Rolling Meadows Ice Arena
2nd Crystal Edges The Edge
3rd Ice Gems St. Peter's RecPlex
4th The Ice Crystals The Crystal Ice House
5th Synchro Starz Aerodrome-Willowbrook
6th HF Icettes Homewood-Flossmoor
Senior Youth Synchronized Skating - Group D
1st Capital Classics Washington Park Ice Arena
2nd Starr Blades Franklin Park Ice Arena
3rd Chicago Skates McFetridge Sports Center
4th Rink Side Senior Extreme Rink Side Ice Arena
5th Silver Blade Brigade Kennedy Recreation Complex
6th Garden City Ice Crystals Garden City Civic Arena
Adult Synchronized Skating - Group A
1st Synchro STL Sapphires St. Peter's RecPlex
2nd Diamonds Grand Oaks Ice Arena
3rd StellarNOVA Carlson Arctic Ice
4th Starfire Adult Rocket Ice Arena
Adult Synchronized Skating - Group B
1st Austintatious Stars Chaparral Ice Center